Policjanci pamiętają o bezdomnych
Zima to trudny okres dla osób nie posiadających miejsca zamieszkania. Osoby takie możemy spotkać między innymi w opuszczonych budynkach, na dworcach czy też w altankach, gdzie chowają się przed wiatrem i mrozem. Towarzyszy im często alkohol, który jak mówią, piją żeby się rozgrzać. Zasypiając w nieogrzewanych pomieszczeniach, bądź na świeżym powietrzu, narażeni są na wychłodzenie organizmu. Dlatego policjanci w trosce o ich życie i zdrowie kontrolują takie miejsca oraz informują ich w jakich placówkach będą mogli bezpiecznie przetrwać mrozy.
Policjanci z powiatu krośnieńskiego, jak co roku w okresie zimowym, prowadzą działania zmierzające do zapobiegania zagrożeniom zdrowia i życia osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Zarówno dzielnicowi, jak i policjanci zespołu patrolowo-interwencyjnego podczas służby kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i udzielają potrzebującym informacji, w jakich placówkach będą mogli bezpiecznie przetrwać mrozy. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice i strychy starych kamienic. Bezdomni, by się rozgrzać, bardzo często w takich miejscach rozpalają ogniska - bywa to bardzo niebezpieczne. Należy pamiętać, że w tym szczególnym okresie, na wychłodzenie organizmu narażone są także osoby nietrzeźwe, przebywające na dworze. Prawie każdego dnia zdarza się, że funkcjonariusze odwożą nietrzeźwych, śpiących na ławkach bądź leżących na ziemi do ich miejsca zamieszkania, czy też doprowadzają ich, w celach opiekuńczych, do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Co roku pora zimowa jest również dużym problemem dla osób starszych, żyjących samotnie. Dlatego, jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy.
Mając na względzie dobro wszystkich mieszkańców, prosimy Państwa o pomoc. Jeśli widzimy osobę potrzebującą natychmiastowej pomocy, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy 112, aby powiadomić o tym służby. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane. Wystarczy jeden telefon, by uratować komuś życie. Jednak gdy sytuacja nie wymaga natychmiastowej reakcji, a wiemy o miejscach grupowania się takich osób, możemy podzielić się tą informacją z dzielnicowym bądź skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że każde naniesione przez Państwa zgłoszenie jest sprawdzane.
Przypominamy, że na terenie Gubina funkcjonują:
- Noclegownia Żarska Spółdzielnia Socjalna ulica Gdańska 17, tel. 507 850 871, 601 188 649, noclegi 14 miejsc, w godzinach 18:00-8:00, żywienie (suchy prowiant)
- jadłodajnia ulica Królewska 1, telefon 68 359 44 01, gorący posiłek, w godzinach 10.30 – 12.30
Ponadto informacje na temat miejsc noclegowych oraz punktów wydawania posiłków i odzieży dla bezdomnych i potrzebujących pomocy na terenie województwa lubuskiego można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego - numer telefonu 0 800 109 160.
podkomisarz Justyna Kulka
Komenda powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim