Aktualności

Jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi? Młodzież wie to od policjantów

Data publikacji 03.06.2019

Czym jest handel ludźmi? Jak nie stać się jego ofiarą? Gdzie szukać pomocy? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi udzielają sulęcińscy policjanci podczas cyklu spotkań z młodzieżą w ramach projektu profilaktycznego pn. „Zapobieganie handlowi ludźmi – XIII edycja” przygotowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Przed nami wakacje. To dla wielu osób okres wypoczynku, beztroski i wyjazdów. Niektórzy ten czas przeznaczą na podjęcie pierwszej pracy, nierzadko poza granicami kraju. Do jednej jak i drugiej grupy skierowany został projekt profilaktyczny przygotowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim „Zapobieganie handlowi ludźmi – XIII edycja”. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości wiktymologicznej młodzieży. Przestępstwo handlu ludźmi, ze względu na swój złożony charakter jest trudne do wykrycia i udowodnienia. Dlatego tak ważnym jest prowadzenie działań profilaktycznych skierowanych szczególnie do młodzieży, która chętnie podróżuje, chcąc przeżywać przygody lub po prostu zarobić.

W czwartek (31 maja) sulęcińscy policjanci odwiedzili uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie oraz Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie. Podczas spotkań mundurowi przedstawili definicję handlu ludźmi. Szeroko omówili, jak należy przygotować się do wyjazdu, szczególnie do podróży poza granice naszego kraju oraz jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że nasze bezpieczeństwo jest zagrożone. Młodzież poznała współczesne narzędzia, pomocne podczas podróży takie jak na przykład aplikacja na telefon SAFE, która zawiera wiele przydatnych informacji o zjawisku handlu ludźmi. Na zakończenie spotkania wyświetlony został film o rzeczowej tematyce. Następnie uczniowie ocenili zajęcia wypełniając ankiety. 

Pamiętajmy! Zjawisko handlu ludźmi może dotknąć każdego. Nasza świadomość oraz wiedza w tym zakresie pomogą w podejmowaniu decyzji, co do ewentualnego wyjazdu oraz podjęcia pracy. Zwracaj uwagę na niepokojące sygnały! Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

 

sierżant Klaudia Richter

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • ofiara handlu ludźmi woła o pomoc
  • policjantka opowiada młodzieży o handlu ludźmi
  • ulotki o handlu ludźmi
  • policjantka opowiada młodzieży o handlu ludźmi
  • policjantka opowiada młodzieży o handlu ludźmi
  • uczestnik spotkania wypełnia ankietę
Powrót na górę strony