Aktualności

Działania profilaktyczne przynoszą efekty. Seniorzy nie dali się oszukać

Data publikacji 25.04.2019

W ostatnich dniach żagańscy policjanci odnotowali kilka zgłoszeń o próbach oszustw osób starszych. Czujność i rozwaga seniorów, którzy mogły stać się ofiarami doprowadziła do nieudanej próby wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Otrzymujemy sygnały od mieszkańców, że działania profilaktyczne, które prowadzi Policja oraz nagłaśnianie problemu oszustw zwiększają czujność i ostrożność osób starszych w kontaktach z nieznanymi osobami.

Informacje o próbach oszustw na osobach starszych żagańska Policja otrzymała w ciągu minionej doby od dwóch osób. Jedna z mieszkanek Szprotawy zgłosiła, że na przełomie kilku ostatnich dni kontaktowały się z nią telefonicznie nieznane osoby, które w trakcie prowadzonych rozmów zażądały od zgłaszającej pieniędzy w kwocie 80 tysięcy złotych w zamian za uwolnienie wnuczki, która rzekomo została aresztowana przez policjantów. Ta sama osoba starsza kilka dni później odebrała kolejne połączenie telefoniczne, podczas którego oszuści ponownie zażądali pieniędzy, a następnie poinformowali kobietę o tym, że za jakiś czas w jej mieszkaniu pojawią się policjanci, aby zrobić w nim rewizję. Czujna 82-latka odłożyła słuchawkę i skontaktowała się natychmiast z synem, a następnie wspólnie powiadomili Policję.

Kolejną osobą, która mogą stać się ofiarą oszustów jest 83-latka, do której zadzwoniła kobieta podająca się za członka jej rodziny. Przekazała w rozmowie, że syn 83-latki spowodował wypadek drogowy, wobec czego został zatrzymany przez Policję. Jedyną szansą na jego wypuszczenie przez policjantów jest uiszczenie kaucji w kwocie 50 tysięcy złotych. Pieniądze te potrzebne były niezwłocznie. Kobieta również wykazała się prawidłową postawą, rozłączyła rozmowę telefoniczną i skontaktowała się z synem, który oznajmił swojej matce, że u niego wszystko w porządku.

Pomimo nieustannych ostrzeżeń, osoby starsze nadal stają się ofiarami oszustów podszywających się pod krewnych, pracowników socjalnych, akwizytorów, policjantów, bądź też oferują swoja pomoc przy codziennych obowiązkach domowych. Należy pamiętać, że policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy czy wykonanie przelewu. Nie informują także o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon. Otrzymujemy sygnały od mieszkańców, że działania profilaktyczne, które prowadzi Policja oraz nagłaśnianie problemu oszustw zwiększają czujność i ostrożność osób starszych w kontaktach z nieznanymi osobami. To cieszy i motywuje nas do dalszej pracy w walce z oszustami.

 

Źródło: starszy sierżant Aleksandra Jaszczuk

Komenda Powiatowa Policji w Żaganiu

 

Powrót na górę strony