Aktualności

Prawidłowy skup, legalne pochodzenie. Złomowiska kontrolowane przez policjantów

Data publikacji 12.12.2018

Atrakcyjne ceny złomu i metali kolorowych mogą prowadzić do nasilenia się zjawiska pozyskiwania tych surowców w wyniku przestępczego procederu. Doskonale zdają sobie z tego sprawę lubuscy policjanci, którzy wspólnie z przedstawicielami Straży Ochrony Kolei prowadzą wzmożone działania w tym zakresie. Mundurowi kontrolują punkty skupu złomu, a także pojazdy, którymi metale mogą być transportowane.

Utrzymujące się atrakcyjne ceny złomu stali i metali kolorowych oraz duże zainteresowanie ze strony podmiotów zajmujących się ich skupem może prowadzić do nasilenia się zjawiska pozyskiwania tych surowców w wyniku przestępczego procederu. Najbardziej narażone na działania sprawców są podmioty kolejowe, firmy telekomunikacyjne i energetyczne. Wyrządzone szkody to nie tylko utrata elementów trakcji kolejowych, linii przesyłowych telekomunikacyjnych, gazowych czy wodociągowych. W wielu przypadkach to także ogromne zniszczenia powstałe w wyniku ich kradzieży, co niesie ze sobą potężne koszty naprawy i utrudnienia dla osób korzystających z usług firm przewozowych i sieci telekomunikacyjnych. Aby tego typu zdarzeń było jak najmniej, Lubuska Policja wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei oraz przedstawicielami polskich koleii w środę (12 grudnia) prowadzi działania kontrolne w punktach skupu złomu. Mundurowi sprawdzają czy nie znajdują się tam elementy pochodzące z przestępstwa oraz nadzorują prawidłowość sporządzanej przez skupy dokumentacji. Kontrolą objęte są także pojazdy, którymi może być transportowany złom i metale kolorowe. Funkcjonariusze sprawdzają przewożony przez podróżnych bagaż pod kątem posiadania przedmiotów mogących pochodzić z przestępstwa lub służących do jego popełnienia.

Przypominamy!

Artykuł 254a Kodeksu Karnego: Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej, trolejbusowej lub linii metra, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Opracował: starszy sierżant Mateusz Sławek

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • policjantka stoi przed wejściem na skup złomu
  • policjantka rozmawia z mężczyzną
  • policjant w kontenerze kontroluje złom
  • funkcjonariusze kontrolują złom
  • policjantka z teczką na złomowisku
  • policjantki stoją przed skupem złomu
  • policjantki stoją przed skupem złomu
  • policjant przegląda złom
  • policjantka przegląda złom
Powrót na górę strony