Uważaj na oszustów. Zielonogórzanka straciła swoje oszczędności
Prosimy osoby starsze o ostrożność w kontaktach telefonicznych, szczególnie gdy osoba po drugiej stronie słuchawki chce od nas pieniędzy. Pamiętajmy, że nie należy wierzyć w historie, które ktoś opowiada nam przez telefon. Ofiarą manipulacji oszustów padła starsza zielonogórzanka, która wierząc, że rozmawia z policjantami, oddała kilkadziesiąt tys. zł.
Do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zadzwoniła wczoraj (27 sierpnia) starsza kobieta i poprosiła o pomoc, bo przypuszczała, że została oszukana metodą „na wnuczka”. Niestety jej podejrzenia potwierdziły się i jak opowiedziała policjantom, nieświadoma podstępu przekazała kilkadziesiąt tysięcy zł. Z jej relacji wynikało, że oszuści podający się za policjantów przekonali ją do przelania na podane konto dużej sumy pieniędzy, a następnie podania danych dostępowych do jej konta internetowego. Po sprawdzeniu okazało się, że przestępcy wypłacili z konta kolejne pieniądze.
Niestety schemat działania oszustów w takich przypadkach zawsze jest bardzo podobny. Wymyślają historię i dzwonią do starszych osób z prośba o natychmiastową pożyczkę czy tak jak w tym przypadku podają się za policjantów prowadzących działania przeciwko... oszustom. Zawsze żądają dużych sum pieniędzy, zwykle kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednocześnie wywierają presję na swoje ofiary i żądają jak najszybszego przekazania pieniędzy. Tym razem przestępcy podający się za policjantów zażądali od kobiety pomocy, skutecznie ją zmanipulowali opowiadając wymyśloną historię i nieświadoma niczego ofiara, postępując zgodnie z ich wskazówkami, straciła wszystkie oszczędności. Gdy kobieta zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszustów, powiadomiła policję.
Jak pokazuje ta historia, oszuści okradający starsze osoby są bezwzględni i wykorzystają każdy sposób, aby zdobyć pieniądze nawet od schorowanych osób, które w ten sposób tracą często oszczędności swojego życia. Oszuści na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze, którymi łatwiej jest manipulować, co przestępcy bezwzględnie wykorzystują. Dodatkowo też oszuści bazują często na niewiedzy dotyczącej przepisów prawa czy czynności podejmowanych przez Policję.
Jeżeli odebrałeś podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy, pamiętaj o środkach ostrożności:
1. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. „szybkiego przelewu”.
2. Nigdy nikomu nie przekazuj swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych
3. Nie działaj w pośpiechu i nie podejmuj od razu pieniędzy z banku - odłóż termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
4. Potwierdź informację u członków rodziny. Poradź się znajomych, rodziny czy policjanta – nr 112.
5. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, zadzwoń pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformuj o takiej sytuacji.
6. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformuj POLICJĘ – nr alarmowy 112
Pamiętajmy, że policjanci nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, tym bardziej przez telefon.