Oszuści atakowali lecz mieszkańcy byli czujni. Policyjne działania przynoszą skutek
We wtorek (14 sierpnia) na terenie Gorzowa Wlkp. odnotowano kilkanaście prób oszustw na funkcjonariusza CBŚP. Przestępcy dzwoniąc do mieszkańców przedstawiali nieprawdziwe fakty związane z pracą Policji i prosili o dane kont bankowych oraz informacje o majątku. Na szczęście wszystkie osoby, pamiętając o radach prawdziwych policjantów i ostrzeżeniach, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o nasze oszczędności, nie dały się oszukać.
Oszustwa metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na administratora”, „na sprzedawcę” to tylko kilka z wielu sposobów jakimi posługują się przestępcy aby wyłudzić od mieszkańców ich oszczędności. Jednak wiele jest także policyjnych działań oraz inicjatyw związanych ze zwalczaniem oszustów i przestrzeganiem przed ich przestępczym procederem.
Policjanci w walce z naciągaczami prowadzą czynności operacyjne oraz dochodzeniowo-śledcze, ale także organizują spotkania profilaktyczne, podczas których przekazują mieszkańcom wiedzę związaną z obroną przed tego typu przestępcami. Mundurowi każdorazowo przypominają o tym, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy lub danych związanych z majątkiem. To niezwykle istotny fakt, gdyż właśnie oszczędności mieszkańców są głównym celem działań oszustów. Policjanci ostrzegają także przed wpuszczaniem obcych osób do domu. Jeśli odwiedzi nas np. administrator budynku lub przedstawiciel innej firmy, powinnyśmy do niej zadzwonić i upewnić się czy ta wizyta była rzeczywiście zaplanowana. W przypadku gdy jesteśmy sami w domu, warto poprosić o pomoc zaufanego sąsiada. Kilka osób obserwujących ewentualnego przestępcę, może powstrzymać go przed „działaniem”. Każdorazowo mając podejrzenie, że mamy do czynienia z oszustem należy niezwłocznie powiadomić Policję oraz zwrócić uwagę na to jak wygląda odwiedzająca nas osoba, jak jest ubrana, jakim przyjechała samochodem. Zapamiętanie jak największej liczby szczegółów pomoże funkcjonariuszom w ustaleniu i zatrzymaniu ewentualnych sprawców.
Policjanci prowadzą także wiele spotkań z przedstawicielami banków. Informują ich o metodach działań oszustów oraz instruują jak należy się zachować w sytuacji, podczas której mają podejrzenie, że ich klient może aktualnie padać ofiarom przestępstwa. O tym jak istotne są tego typu spotkania mogliśmy przekonać się w ostatnim czasie w Gorzowie Wielkopolskim. 10 lipca pracownica jednej z placówek bankowych zorientowała się, że starszy mężczyzna, który chciał wypłacić sporą sumę pieniędzy, jest oszukiwany. Ostrzegła o tym fakcie mężczyznę i poinformowała Policję. Dzięki jej czujności senior nie stracił swoich pieniędzy: http://gorzow.lubuska.policja.gov.pl/go1/serwis-informacyjny/aktualnosci/26036,Nieudane-proby-oszustw-metoda-na-policjanta-Pomogla-pracownica-banku.html?search=661016251.
We wtorek (14 sierpnia) oszuści uderzyli kolejny raz. Do kilkunastu mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego dzwonili przestępcy podający się za funkcjonariuszy CBŚP i prosili o podanie danych kont bankowych oraz informacji o majątku, które miały im posłużyć w zwalczaniu naciągaczy. Na szczęście wszyscy mieszkańcy postąpili zgodnie z radami prawdziwych policjantów, aby nie przekazywać takich informacji i nie dali się oszukać. O tych zdarzeniach powiadomili także gorzowską Policję, która już się nimi zajmuje.
Opracował: st. sierż. Mateusz Sławek
Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.38 MB)