Aktualności

UROCZYSTOŚĆ ODSŁONIĘCIA TABLICZEK EPITAFIJNYCH

Data publikacji 20.07.2018

Jednym z najważniejszych momentów podczas corocznych obchodów Święta Policji jest uroczystość odbywająca się przed Tablicą Pamięci oraz złożenie wieńców przed Obeliskiem "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska". Dla całej formacji to wyjątkowo wzruszające chwile, bo właśnie w ten sposób funkcjonariusze oddają hołd tym, którzy zginęli, chroniąc życie i zdrowie obywateli.

W uroczystości odsłonięcia tabliczek upamiętniających pięciu policjantów, którzy działając w ochronie życia i zdrowia obywateli, zginęli w czasie służby, uczestniczyli m.in. Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Michał Ciechowski, Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp.dr Andrzej Szymczyk, Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Helena Michalak, Krajowy Duszpasterz Policji oraz Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. bryg. ks. Józef Guzdek, Naczelny Kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego – Ewangelicki Biskup Wojskowy płk Mirosław Wola, Naczelny Prawosławny Kapelan Policji ks. Andrzej Bołbot, rodziny policjantów, których nazwiska zostały wpisane do Księgi Pamięci oraz komendanci wojewódzcy Policji i zaproszeni goście.

Do Księgi Pamięci wpisano nazwiska poległych policjantów i odczytano karty pamięci prezentujące ich sylwetki. Rodzinom i przedstawicielom jednostek, w których służbę pełnili polegli funkcjonariusze, przekazano karty pamięci i kopie rozkazów Komendanta Głównego Policji. Rodziny odsłoniły tabliczki epitafijne z nazwiskami policjantów, którzy stracili życie na służbie.

Krajowy Duszpasterz Policji poprowadził modlitwę w intencji poległych policjantów. Po modlitwie w intencji poległych policjantów, złożono wieńce, odegrano melodię „Śpij kolego” i uczczono pamięć wszystkich poległych minutą ciszy.

Podczas uroczystości w Komendzie Głównej Policji złożono też wieńce pod obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”, który znajduje się przed gmachem Komendy Głównej Policji. To właśnie tu złożona jest urna z prochami policjantów, którzy na mocy rozkazu z 5 marca 1940 roku zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje.

***

Sylwetki policjantów, których nazwiska zostały wpisane w tym roku do Księgi Pamięci:

 st.post. Tomasz TREJTA: ur. 1985 r. – zm. 2013 r., policjant Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego Ogniwa Prewencji Komisariatu Policji w Kłomnicach Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Był policjantem w służbie przygotowawczej.

21 listopada 2013 r. pełnił służbę w patrolu zmotoryzowanym wraz z drugim funkcjonariuszem. Około godz.: 12:25 policjanci oczekiwali na wjazd na skrzyżowanie drogi krajowej DK-1 z drogą do miejscowości Grabowa. W stojący, prawidłowo oznakowany radiowóz marki Fiat Palio Weekend uderzył volkswagen passat, który jechał z nadmierną prędkością lewym pasem w kierunku Częstochowy. Kierujący volkswagenem nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze. Stracił panowanie nad pojazdem, gwałtownie hamował, po czym zjechał na prawą stronę drogi i uderzył w radiowóz. St.post. Tomasz Trejta, który był kierowcą radiowozu, poniósł śmierć na miejscu. Drugi policjant, siedzący obok, na miejscu pasażera, doznał ciężkich obrażeń.

 

 

 

 

 

 mł.insp. Piotr TOMKIEWICZ: ur. 1971 r. – zm. 2017 r. komendant Komisariatu Policji w Szprotawie Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu. Wykonując obowiązki służbowe wykazywał się zaangażowaniem, profesjonalizmem i gotowością do niesienia pomocy innym. Był policjantem sumiennym, wielokrotnie nagradzanym i odznaczanym.

16 marca 2017 r. mł. insp. Piotr Tomkiewicz - Komendant Komisariatu Policji w Szprotawie, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych związanych z nadzorem nad podległymi służbami, podczas pościgu uległ wypadkowi samochodowemu. W wyniku doznanych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 asp. Jakub BRYSZ: ur. 1982 r. – zm. 2017 r., policjant Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Był policjantem zdyscyplinowanym, pracowitym, dyspozycyjnym i sumiennym. Z powierzonych zadań wywiązywał się bardzo dobrze.

23 maja 2017 r. w trakcie pełnienia służby wraz z innymi funkcjonariuszami odbywał szkolenie specjalistyczne z zakresu wykonywania prac podwodnych dla policjantów Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie. Do zdarzenia doszło w zbiorniku wodnym „Zakrzówek” w Krakowie. W trakcie nurkowania asp. Jakub Brysz nagle stracił przytomność, a następnie zmarł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 st.sierż. Magdalena DOLEBSKA: ur. 1984 r. – zm.2017 r., referent Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie. Była policjantką zdyscyplinowaną, pracowitą, sumienną i dyspozycyjną. Z powierzonych zadań wywiązywała się rzetelnie i terminowo. Bardzo dobra znajomość przepisów z dziedziny ruchu drogowego, profesjonalizm oraz duża wiedza powodowały, że policjantka osiągała dobre wyniki w służbie. W szczególności przejawiało się to w ujawnianiu i zatrzymywaniu nietrzeźwych kierujących oraz właściwiej reakcji na naruszanie zasad ruchu drogowego.

18 października 2017 r. podczas pełnienia służby wraz z innym funkcjonariuszem ruchu drogowego, obsługiwała zdarzenie drogowe w miejscowości Łopiennik Nadrzeczny. Na stojący oznakowany pojazd służbowy, z włączonymi sygnałami świetlnymi, najechał samochód osobowy marki Renault. W wyniku wypadku st.sierż. Magdalena Dolebska zmarła w szpitalu.

 

 

 

 

 

 

 

 

podkom. Mariusz KOZIARSKI: ur. 1977 r. – zm. 2017 r., instruktor Zespołu Szkoleniowo – Bojowego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Był policjantem zdyscyplinowanym, pracowitym i otwartym na innych ludzi, a także dyspozycyjnym i oddanym służbie. Posiadał duże umiejętności w zakresie realizacji zadań związanych z fizycznym zwalczaniem terroryzmu, przeciwdziałania i likwidacji aktów terroru. Wykonywał zadania wymagające zastosowania specjalnej taktyki i umiejętności oraz prowadził zajęcia w ramach szkolenia i doskonalenia zawodowego. Był szczególnie zaangażowany w wyszkolenie strzeleckie policjantów.

2 grudnia 2017 r., będąc w czasie wolnym od służby otrzymał telefoniczną informację o ogłoszeniu alarmu bojowego i konieczności natychmiastowego stawiennictwa w jednostce. W jednostce został wyznaczony na dowódcę pięcioosobowego Zespołu  Bojowego, którego zadaniem grupy było zatrzymanie niebezpiecznego sprawcy znajdującego się wewnątrz wolnostojącego kontenera z bankomatem, usytuowanego w Wiszni Małej. W trakcie akcji doszło do dynamicznej wymiany ognia pomiędzy sprawcą a funkcjonariuszami SPAP we Wrocławiu, podczas której podkom. Mariusz Koziarski poniósł śmierć na miejscu.

 

 

 

 

 

 

 

(KGP mw)

Powrót na górę strony