Aktualności

Ogólnopolskie działania, trzy województwa, jeden cel – BEZPIECZEŃSTWO

Data publikacji 17.07.2018

Lubuscy policjanci przez cały wtorkowy poranek (17 lipca) kontrolowali trzeźwość kierowców, jadących lubuskim odcinkiem autostrady A2. Działania zlokalizowane na międzynarodowym szlaku komunikacyjnym E-30 mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i są organizowane cyklicznie. Wszystko po to, aby każdy zmotoryzowany miał przekonanie, że innym autem podróżuje trzeźwa osoba.

Autostrada A-2 stanowi podstawowy szlak komunikacyjny na międzynarodowej trasie E-30, łączącej zachód Europy ze wschodem i skupia w dużej mierze międzynarodowy ruch transgraniczny. Cykliczne działania pn. „Trzeżwość – A2” ukierunkowane są na kontrolę i sprawdzenie stanu psychofizycznego kierowców, szczególnie tych kierujących kilkunastonowymi ciężarówkami, których nie brakuje na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Weryfikacja trzeźwości - zatrzymanie pojazdu i sprawdzenie stanu trzeźwości jego kierowcy na drogach szybkiego ruchu jest utrudnione. Dlatego policjanci korzystają z posterunków kontrolnych przy autostradowych bramkach, aby sprawdzić trzeźwość podróżujących. Jest to niesłychanie istotne bowiem wielu kierowców jest przekonanych, że na autostradzie nie mogą zostać poddani badaniu i zdarza się, że wsiadają za kierownicę, spożywając wcześniej alkohol. Ma to bezpośrednie przełożenie na ich jazdę i powoduje zagrożenie bezpieczeństwa na drodze wszystkich użytkowników ruchu.

We wtorek (17 lipca) policjanci lubuskiej drogówki, wspomagani kolegami z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji KWP w Gorzowie Wlkp. sprawdzali trzeźwość kierowców podążających autostradą A2 oraz drogą K-92 – alternatywnym szlakiem biegnącym wzdłuż autostrady. Podobne działania prowadzone były przez policjantów województwa wielkopolskiego i łódzkiego, przez które również przebiega autostrada A2. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grożą nawet dwa lata pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od trzech do piętnastu lat. Policjanci nie będą pobłażliwi dla niebezpiecznych zachowań na drodze i lekceważącego stosunku do przepisów prawa. Poza stanem psychofizycznym mundurowi sprawdzali stan techniczny pojazdów, uprawnienia do kierowania, czas pracy kierowców oraz potrzebne zezwolenia przewozowe. Te wszystkie czynniki, poddawane policyjnej kontroli maja niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo drogowe. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy natężenie ruchu zwiększa się z uwagi na wakacyjne wyjazdy.

Bezpieczeństwo na drogach zależy przede wszystkim od nas samych i naszej postawy za kierownicą. Bądźmy trzeźwi, wypoczęci, za kierownicą zachowujmy się zgodnie z przepisami prawa, aby szczęśliwie i bezpiecznie wrócić do domu – nieważnie czy wracamy z wakacyjnego wypoczynku czy służbowej podróży.

Spośród przebadanych blisko 3 trzech tysięcy kierowców, 4 z nich znajdowało się pod działaniem alkoholu (3 w stanie nietrzeźwości oraz 1 w stanie po użyciu alkoholu). Za swoje zachowanie kierowcy stracili prawa jazdy i staną przed sądem.

 

Źródło: sierż. szt. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.47 MB)

Powrót na górę strony