Aktualności

Świąteczny poradnik bezpieczeństwa

Data publikacji 30.03.2018

Zbliżające się Święta Wielkanocne widać już to na ulicach, w centrach handlowych, sklepikach, ale także w Internecie. Wiele osób pochłoniętych przygotowaniami zapomina o ostrożności, stając się tym samym łatwym celem dla przestępców. Dlatego też, Lubuska Policja przygotowała poradnik z prostymi zasadami, których przestrzeganie pomoże nam nie stać się ofiarą „kieszonkowca”, oszusta lub włamywacza.

Wielu z nas na święta odwiedza rodzinę, często wybierając się w dłuższą drogę. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem, dokładnie sprawdzić i zabezpieczyć nasz dom czy mieszkanie. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub w innym łatwo dostępnym miejscu. Poprośmy zaufanego sąsiada, aby od czas do czasu doglądał, czy w rejonie naszego domu nie ,,kręcą” się podejrzane osoby. Może także zbierać ulotki i prasę, które pozostawione wskazują na naszą nieobecność. Tą mogą chcieć wykorzystać włamywacze i złodzieje. Nie ułatwiajmy im dostępu do naszego mienia!

Zbliżająca się Wielkanoc to okazja dla osób, które nie zawsze mają dobre intencje. Wykorzystując naszą nieuwagę spowodowaną „gorączką świątecznych zakupów” będą one chciały w łatwy sposób odebrać nasze oszczędności. Polem działania złodziei są najczęściej sklepy i targowiska. Ważne jest, aby płacąc za zakupy nie pokazywać ile pieniędzy mamy przy sobie oraz odpowiednio zadbać o karty płatnicze. Przede wszystkim nie umieszczajmy kody PIN bezpośrednio na karcie. Postarajmy się go zapamiętać lub wyznaczmy na niego specjalne miejsce, o którym będziemy wiedzieli wyłącznie my sami.

Narażeni na niecne działanie „kieszonkowców” możemy być także w środkach komunikacji publicznej. W autobusach, tramwajach i pociągach tłumnie podróżujący pasażerowie mogą powodować ścisk, znacznie ograniczający zakres ruchów i widoczności. Pamiętajmy wtedy, aby szczególnie zadbać o nasze oszczędności. Zamknięte torebki trzymajmy z przodu, w zasięgu naszego wzroku. Podobnie należy postępować z plecakami. Na czas podróży zdejmijmy go z pleców i trzymajmy np. na kolanach.

Podczas świątecznych zakupów coraz więcej osób rezygnuje z popularnego przeglądania półek sklepowych i decyduje się na zakupy w Internecie. Ta wygodna forma transakcji pozwala na kupno świątecznych prezentów bez wychodzenia z domu. Warto jednak pamiętać, aby przy dokonywaniu transakcji internetowych korzystać najlepiej z domowego komputera i zabezpieczonego połączenia. Uważajmy na treści jakie odbieramy w mailach i nie otwierajmy podejrzanych wiadomości. Wybierając sklepy internetowe sprawdźmy opinie o nich. Zwróćmy uwagę czy istnieją inne – poza internetowe – możliwości kontaktu ze sklepem, takie jak adres czy numer infolinii. Dzięki temu później łatwiej dokonamy ewentualnych reklamacji czy zwrotów.

Ostrożność i stosowanie zasad ograniczonego zaufania podczas zakupów zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci pozwolą cieszyć się z udanych prezentów. Odpowiednie zabezpieczenie naszego miejsca zamieszkania zagwarantuje nam spokojną i miłą atmosferę podczas świątecznych wyjazdów.

 

Bezpieczeństwo podczas „Lanego Poniedziałku" - Corocznie podczas Świąt Wielkanocnych wiele osób, a w szczelności dzieci i młodzież czeka na Lany Poniedziałek. W tym wyjątkowym dniu tradycyjnie oblewamy się wodą. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwe obchodzenie zwyczajów wielkanocnych, a przede wszystkim „śmigusa-dyngusa” np. poprzez oblewanie znaczną ilością wody przypadkowych osób lub rzucanie workami z wodą w pojazdy może nieść ze sobą konsekwencje prawne. Sprawcy w wyniku swojego zachowania mogą odpowiadać za naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia lub naruszenie miru domowego podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela.

 

Opracował: st. sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Powrót na górę strony