Aktualności

Oszuści podający się za policjantów znów aktywni wobec osób starszych – apelujemy o ostrożność

Data publikacji 16.02.2018

To już trzeci dzień w tym tygodniu, kiedy oszuści działający metodą „na policjanta” próbują zmanipulować i okraść osoby starsze w Zielonej Górze. Kilkanaście podejrzanych telefonów odebrali zielonogórzanie w ostatnich dniach, a w piątek (16 lutego) oszust podający się za funkcjonariusza Policji ponownie zadzwonił do kilku osób. Po raz kolejny prosimy o ostrożność i nieprzekazywanie pieniędzy osobom obcym.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy, ani nie informują o prowadzonych działaniach, a jeśli pieniędzy potrzebuje członek naszej rodziny, zadzwońmy do niego sami i sprawdźmy czy tak jest w rzeczywistości. W ostatnim czasie w Zielonej Górze policjanci odnotowali kilka kolejnych prób oszukania osób starszych metodą „na wnuczka”. Tym razem oszuści udają policjantów, którzy prowadzą działania przeciwko... oszustom! Nie dajmy się nabrać na te historie i bądźmy ostrożni. Działania edukacyjne i informacyjne prowadzone przez policjantów przynoszą zamierzone efekty – zwiększa się świadomość społeczna dotycząca oszustw „na wnuczka” i coraz mniej osób daje się zmanipulować. Bądźmy jednak czujni, nie wierzmy w historie opowiadane przez telefon, a o każdym podejrzanym telefonie powiadamiajmy Policję.

Pamiętajmy, że oszuści manipulujący seniorami często wykorzystują ich wrażliwość i to, że osoby starsze chcą czuć się potrzebne i gdy ktoś z rodziny potrzebuje pomocy, nie zawahają się pomóc oddając chociażby oszczędności całego życia dla ratowania życia lub zdrowia najbliższych, albo po prostu aby wspomóc w czasie podejmowania ważnej decyzji finansowej np. zakupu mieszkania czy spłaty kredytu. Niestety osoby starsze są podatne na manipulacje i łatwo wierzą w najróżniejsze historie. Pamiętajmy o tym i rozmawiajmy z seniorami w naszej rodzinie.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy przekazanie pieniędzy Policji, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

1. Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.

2. Potwierdzić informację u innych członków rodziny. Poradzić się znajomych, rodziny czy policjanta – nr 997.

3. Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku.

4. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji należy się rozłączyć i dopiero po przerwaniu połączenia zadzwonić pod bezpłatny numer 997 i poinformować o zaistniałej sytuacji.

5. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997.

Pamiętajmy, że policjanci nie żądają od nas wpłaty pieniędzy, nie informują przez telefon o prowadzonych przez siebie działaniach, ani też nie angażują osób postronnych w policyjne akcje.

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony