Aktualności

Piesi mogą czuć się bezpiecznie – dba o nich lubuska drogówka

Data publikacji 14.02.2018

W województwie lubuskim trwają działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, które adresowane są do osób pieszych, ale także kierowców. Policjanci drogówki rozmawiają z pieszymi, rowerzystami i kierowcami, przestrzegając i namawiając ich do bezpiecznych zachowań na drodze. Zimowa szarość, trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi są słabo widoczni dla kierowców, a to negatywnie wpływa na ich bezpieczeństwo.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to... każdy z nas. Częściej bądź rzadziej wszyscy korzystamy z chodników, przejść dla pieszych, dróg dla rowerów, a gdy zachodzi taka potrzeba to także z jedni, idąc jej lewą stroną. Wszyscy powinniśmy korzystać z dróg w sposób zapewniający nam bezpieczeństwo – nam, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Mamy połowę lutego, więc dni są jeszcze krótkie, a po godzinie 17 czy 18 zapada zmrok. Zima to także trudne warunki atmosferyczne, objawiające się opadami śniegu i deszczu, mgłą sprawiają, że osoby piesze są coraz mniej widoczne dla kierowców. Również ubranie, które nosimy na sobie ma istotne znaczenie dla naszej widoczności. Starajmy się ubierać się tak, aby wyróżniać się na tle zimowej szarości. Nie zapominajmy o elementach odblaskowych. Pieszy poruszający się po zmroku, poza terenem zabudowanym jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. Elementów, które sprawiają, że jesteśmy widoczni ze znacznie większej odległości. Nigdy nie wchodźmy na jezdnię, wprost pod nadjeżdżający pojazd. Równie ostrożni bądźmy przechodząc przez przejście dla pieszych. W tych miejscach osoba piesza ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, ale nie oznacza to, że powinniśmy wchodzić na przejście bezpośrednio przed jadącym pojazdem. Zasada zachowania szczególnej ostrożności dotyczy kierowców, ale nie powinni o niej zapominać również piesi. Tak, jak uczymy najmłodszych zasad bezpiecznego przejścia przez jezdnię, tak sami nie zapominajmy, aby upewnić się, czy żaden pojazd się do nas nie zbliża.

Również po stronie kierowców są obowiązki wynikające nie tylko z przepisów prawa, ale również ze zwykłego ludzkiego rozsądku. Dojeżdżając do przejścia do pieszych starajmy zachować się maksymalną czujność i koncentrację, aby nie zostać zaskoczonym przez pieszego, który nieoczekiwanie może pojawić się na pasach. Poza terenem zabudowanym, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości, tak aby w przypadku nieoczekiwanego pojawienia się pieszego na jezdni móc bezpiecznie zareagować i nie doprowadzić do potrącenia. Odpowiedzialny kierowca to taki, który posiada zdolności do przewidywania sytuacji na drodze. Nawet, jeśli w danym momencie nic na to nie wskazuje.

Przypominamy, że głównym fundamentem bezpieczeństwa na lubuskich drogach powinno być przede wszystkim przestrzeganie przepisów prawa. Ale drugim, równie istotnym jego ogniwem jest relacja między głównymi uczestnikami ruchu – kierowcami i pieszymi. Relacja ta powinna się opierać na wzajemnym szacunku, odpowiedzialności i tolerancji. Tylko wtedy, przy równoległym przestrzeganiu przepisów prawa będziemy czuć się bezpiecznie na drogach.

 

Opracował: sierż. szt. Maciej Kimet

foto/video: st. sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.81 MB)

Powrót na górę strony