Aktualności

Szybkie ustalenia i zarzuty za pobicie w dyskotece

Data publikacji 29.01.2018

Zielonogórscy policjanci prowadza postępowanie w sprawie pobicia dwóch mężczyzn, do którego doszło w jednym z lokali rozrywkowych w centrum miasta. Już w kilka godzin po zdarzeniu policjanci ustalili dane osób odpowiedzialnych ze te zdarzenie, którzy następnie zostali przesłuchani i usłyszeli zarzuty pobicia. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w niedzielę (21 stycznia) przed godziną 5 rano. Wtedy to dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze został powiadomiony o tym, że w jednej z dyskotek w centrum miasta doszło do bójki. Dyżurny na miejsce od razu skierował patrol policji. Policjanci zastali na miejscu zastali dwóch pobitych mężczyzn, którym załogi karetek pogotowia udzielały pierwszej pomocy. Obaj mężczyźni posiadali obrażenia głowy i podejrzenie złamania nosa, jeden z nich także wybity ząb, a drugi podejrzenie wstrząśnienia mózgu. Decyzją lekarzy trafili na dalsze badania do szpitala. Policjanci natomiast ustalili dane świadków zdarzenia i poinformowali pokrzywdzonych o możliwości złożenia zawiadomienia o przestępstwie. Mundurowi przesłuchali świadków i zabezpieczyli monitoring z lokalu. Ustalenie danych osób biorących udział w pobiciu, zajęło policjantom służby kryminalnej, zaledwie kilka godzin. Okazało się, że to trzej mieszkańcy Zielonej Góry w wieku 28 – 40 lat. Policjanci przedstawili im zarzuty pobicia dwóch mężczyzn, a poprzez to narażenie pokrzywdzonych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia i przesłuchali w charakterze podejrzanych. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.

W maju i listopadzie ubiegłego roku odbyły się dwa spotkania pod hasłem „Zero tolerancji dla agresji” zorganizowane przez Prezydenta Miasta Zielona Góra i Komendanta Miejskiego Policji oraz przedstawicieli prokuratury z właścicielami największych zielonogórskich klubów nocnych. Celem spotkania było wspólne wypracowanie rozwiązań, które mają poprawić bezpieczeństwo osób przebywających w lokalach. Spotkania te były efektem tragicznego pobicia klienta w jednym z lokali w centrum miasta. Jednym z głównych ustaleń podczas tych spotkań była konieczność zatrudniania profesjonalnej obsługi i pracowników ochrony, którzy właściwie będą interweniować wobec agresywnych, awanturujących się klientów – tonować przejawy agresji, a nie doprowadzać do jej eskalacji. Bardzo istotnym elementem, o który mieli zadbać właściciele lokali, jest właściwej jakości monitoring oraz kamery zainstalowane w strategicznych miejscach. Podniesiona też była w dyskusji kwestia odpowiedzialności karnej osób, które utrudniają prowadzone przez Policję postępowania. Ważne było uświadomienie wszystkim, że bezpieczeństwo to wspólna sprawa i brak konsekwencji wyciąganych wobec osób, które zakłócają porządek publiczny prowadzi do eskalacji takich zdarzeń. 15 lutego odbędzie się zaplanowane podczas tych spotkań szkolenie dla pracowników ochrony lokali.

 

Źródło: podinsp. Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony