xStrona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Ratujemy życie na wiele sposobów. Policjanci oddają szpik kostny

Data publikacji 10.01.2018

We wtorek (10 stycznia) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. odbył się, zorganizowany po raz pierwszy we współpracy z Fundacją DKMS Polska, Dzień Dawcy Szpiku. Lubuscy policjanci chcąc ratować ludzkie życie w każdy możliwy sposób włączyli się w akcję, która w całym kraju cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

„Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!” to hasło Fundacji DKMS, w którym zawiera się cała idea dawstwa komórek macierzystych krwi i szpiku – najcenniejszego daru, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. Dzielenie się tym, co mamy w genach to szlachetny gest, który nic nie kosztuje i w żaden sposób nie zagraża naszemu życiu czy zdrowiu. Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku kostnego lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego – stąd potrzeba stworzenia jak największej bazy potencjalnych dawców. Policjanci, każdego dnia, w różny sposób ratują ludzkie życie. Mając na uwadze jego szczególną wartość, chętnie włączają się w liczne akcje krwiodawcze czy charytatywne. Dlatego też Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. i Fundacja DKMS Polska postanowiły połączyć siły. Wszystko po to, by zwiększyć szansę osób chorych na znalezienie genetycznego bliźniaka.

Wtorkowe spotkanie otworzył I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. insp. Krzysztof Sidorowicz, który pokreślił, że jak szlachetna jest to akcja i zobligował się osobiście do wzięcia w niej udziału. O celach i zadaniach Fundacji, zasadach rejestracji, przeciwwskazaniach oraz procesie pobierania komórek macierzystych opowiedziała Ewa Romankiewicz z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Gorzowie Wlkp. – inicjatorka i koordynator akcji, której historia rodzinna splotła się z działalnością Fundacji. W 2012 roku Ewa wraz z mężem zarejestrowali się w bazie dawców DKMS. Po trzech miesiącach telefon zadzwonił do Pawła Romankiewicza, który – ofiarując swój szpik – uratował życie, chorej na białaczkę, Amerykance. Osobiste doświadczenia, którymi podzielił się ze wszystkimi zainteresowanymi oraz możliwość dyskusji i zadawania pytań, rozwiały wszelkie wątpliwości zebranych. Do rejestracji przystąpiła kadra kierownicza Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., funkcjonariusze, pracownicy Policji oraz osoby prywatne. Do włączenia się w przedsięwzięcie zostali również zaproszeni funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Zakładu Karnego w Gorzowie Wlkp. Dzień Dawcy Szpiku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., już w pierwszej godzinie rejestracji, zgromadził ponad 40 potencjalnych dawców komórek macierzystych.

 

Źródło: Magdalena Dudlej

Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Gorzowie Wlkp.

Foto/video: st. sierż. Mateusz Sławek

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Wczytywanie pliku Odtwarzacz wideo.
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
 
1x
    • Rozdziały
    • Opisy wyłączone, zaznaczone
    • Napisy wyłączone, zaznaczone

      Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.39 MB)

      Powrót na górę strony