Akcja ZNICZ – co oznaczają gesty policjanta kierującego ruchem?
Akcja ZNICZ związana jest ze wzmożonym ruchem na drogach spowodowanym odwiedzaniem miejsc pochówku najbliższych. Na wielu ulicach z tego powodu będzie zmieniona organizacja ruchu, a na skrzyżowaniach pojawią się policjanci, którzy będą starali się upłynniać jazdę podróżującym. Niestety często zdarza się, że kierowcy nie wiedzą jak reagować na gesty policjanta, dlatego też, przypominamy najważniejsze z nich.
- Podstawowym gestem, który powinniśmy znać jest wyciągnięta do góry ręka policjanta z otwartą dłonią. Gest ten oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie pojazdów z każdej strony. Pojazdy, które się na nim znajdują mają je opuścić. (zdj. nr 1)
- Drugim podstawowym elementem jest zwracanie uwagi na postawę policjanta. Jeśli jest on zwrócony do nas twarzą lub plecami oznacza to, że ruch dla naszego kierunku jazdy jest zamknięty. Jeśli natomiast stoi do nas bokiem możemy jechać. (zdj. nr 2)
- Policjant po opuszczeniu ręki (zdj. nr 1), rozłoży ręce na boki wskazując otwierany kierunek (zdj. nr 3 i 5), a następnie wykona obiema dłońmi gest do środka informując, że można jechać (zdj. nr 4 i 6). Jest to puszczenie ruchu. Zakończy je dopiero gest podniesienia ręki do góry (zdj. nr 1)
- W trakcie puszczenia ruchu policjant, który zauważy pojazdy sygnalizujące zamiar skrętu w lewo zamknie jedną ze stron (zdj. nr 7), a następnie wskaże pojazd, który może wykonać manewr skrętu (zdj. nr 8). Po przepuszczeniu części pojazdów powróci do puszczenia obu stron.
Należy pamiętać, że policjanci aby upłynnić ruch i „rozładować” korki częściej puszczać będą pojazdy, od strony po której jedzie ich najwięcej lub powodują utrudnienia ruchu na innych ulicach. Niestosowanie się do poleceń osoby kierującej ruchem, równoznaczne jest z przejechaniem na czerwonym świetle.
Źródło: sierż. sztab. Marcin Ruciński
Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie