Aktualności

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – debata z mieszkańcami Lubska

Data publikacji 29.03.2017

W Lubsku odbyły się debaty, których tematem przewodnim było bezpieczeństwo. Mieszkańcy aktywnie uczestniczyli w spotkaniach. Zadawali wiele pytań, jak również sami wskazywali te miejsca, które ich zdaniem powinny znaleźć się pod kontrolą Policji. Celem debaty było upowszechnienie ,,Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, aplikacji za pomocą, której można przekazać cenne informacje o zagrożonych miejscach.

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” pod takim hasłem spotkali się  mieszkańcy Lubska w poniedziałek (27 marca) na debacie inauguracyjnej, której celem było m.in. upowszechnienie aplikacji  ,,Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

Przybyłych na debaty przywitał Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Lubsku kom. Artur Samsel, który podkreślił, jak ważne są takie spotkania z mieszkańcami. Dzięki nim możliwe jest zlokalizowanie miejsc, których bezpieczeństwo jest zagrożone, a następnie eliminowanie nieprawidłowości tam występujących. Na spotkanie przybyli również burmistrz Lubska pan Lech Jurkowski, kpt. Mariusz Morawski z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Lubsku oraz prezes spółdzielni Janusz Gołębiewski. Debata inauguracyjna poprzedzona była ewaluacyjną. Kierownik Referatu Prewencji lubskiego komisariatu podkom. Krystian Szylko omówił realizację wniosków oraz ustaleń z debaty, która odbyła się  w dniu 16.11.2016 r.   Następnie przedstawił zgromadzonym jak w prosty i szybki sposób za pomocą narzędzia funkcjonującego od września 2016 r., wskazać na mapie rodzaj zagrożenia i miejsce jego występowania. Podkomisarz Krystian Szylko podkreślił jak dużą znaczenie ma posługiwanie się tym narzędziem w odpowiedzialny sposób. Zaprezentował również aplikację ,,Moja Komenda”. W dalszej kolejności st. asp. Katarzyna Wujciów - Asystent Zespołu Dzielnicowych - opowiedziała o programie  ,,Dzielnicowy bliżej nas” – przybliżając sylwetki dzielnicowych oraz ich plany działań priorytetowych. Podczas debaty mieszkańcy mogli wysłuchać ciekawej prelekcji  przedstawiciela straży pożarnej kpt. Mariusza Morawskiego na temat bezpiecznych zachowań w przypadku pożaru oraz zagrożeń wynikających z zatrucia czadem, wypalania traw, palenia liści na terenie ogrodów działkowych w kontekście działań zgodnych z prawem. Temat wystąpienia wpisany był w realizację planu działań priorytetowych, dzielnicowej  sierż. szt.  Anny Pawlak, która pod swoją opieką ma również ogrody działkowe. W części poświęconej dyskusji zgromadzeni zadawali wiele pytań zaproszonym gościom, wskazywali również miejsca, które ich zdaniem powinny znaleźć się pod kontrolą Policji. Wskazane przez mieszkańców punkty to m.in.

- plac zabaw przy ul. Staffa, gdzie dochodzi do zakłóceń ładu i porządku,

- ul. XX- lecia –nadmierna prędkość,

- trasa Lubsko-Dłużek –nadmierna prędkość,

- ul. Reja, Krakowskie Przedmieście – parkujące samochody utrudniające przejazd.

Uwagi i wskazane miejsca przyjęto do realizacji. W kwestii utrudnień w związku ze zbyt dużą liczbą samochodów parkujących w centrum miasta, głos zabrał pan Lech Jurkowski Burmistrz Lubska. Przedstawił zgromadzonym projekty, które są realizowane, a dotyczą zmian  organizacji ruchu lub udogodnień dla kierujących. To m.in. zakup działki i prace zmierzające do zwiększenia liczby miejsc parkingowych w rejonie stacji PKS, działania zmierzające do  zmiany organizacji ruchu na ul. Reja w Lubsku. Na zakończenie zebrani wypełnili ankiety anonimowe, za pomocą, których wyrazili swe oczekiwania oraz wnioski i spostrzeżenia wynikające z przeprowadzonych debat.

 

podkom. Aneta Berestecka

KPP w Żarach

Powrót na górę strony