Aktualności

Aby młodym nie sprzedawać alkoholu

Data publikacji 20.03.2017

Gorzowscy policjanci wspólnie ze Strażą Miejską i przedstawicielami sanepidu sprawdzali punkty sprzedaży alkoholu. Przyglądaliśmy się czy w pierwszy dzień wiosny i możliwą decyzją niektórych uczniów o spędzeniu tego dnia poza szkoła, nie dzieje się nic niepokojącego, co może im zagrażać. Mimo, że świadomość sprzedawców o możliwych konsekwencjach z roku na rok rośnie, to takie kontrole są bardzo potrzebne.

Policjanci na co dzień zajmujący się profilaktyką, każdego dnia poświęcają wiele czasu na spotkania i rozmowy z młodzieżą. To bardzo ważne dyskusje i odpowiedzi na trudne czasami pytania. Ale bez poruszania zagadnień związanych z zagrożeniami, podczas spotkaniach z młodymi przedstawicielami naszej społeczności, niemożliwe było by skuteczne im zapobieganie.

Tym razem policjanci z Wydziału Prewencji gorzowskiej Policji wspólnie ze Strażą Miejską i przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej kontrolowali punkty sprzedaży alkoholu. Sprawdzaliśmy czy wysokoprocentowe napoje nie trafiają w ręce młodzieży. Dzień tych działań nie jest przypadkowy. Wśród uczniów mogli znaleźć się i tacy, którzy pierwszy dzień astronomicznej wiosny witaliby poza murami szkoły. To istotne, żeby sprzedawcy sprawdzali dokumenty tożsamości i aby troska o zdrowie młodzieży była silniejsza od chęci zysków.

Dla policjantów z Wydziału Prewencji to kolejny dzień, kiedy w ramach działań profilaktycznych dbamy o bezpieczeństwo nastolatków. Choć z przesłaniem o konsekwencjach łamania podstawowych zasad /także tych związanych ze spożywaniem alkoholu/ z pewnością już do nich dotarli, ale w praktyce może to wyglądać zupełnie inaczej. Nawet uczniowie, którzy zasady te dobrze przyswoili nie są zawsze w pełni bezpieczni. W grupie może pojawić się osoba wywierającą presję, której postulaty i nakazy okażą się silniejsze od tych, które codziennie wpajają nauczyciele, rodzice czy policjanci. Dlatego takie kontrole są niezwykle potrzebne.

Zbliżający się pierwszy dzień wiosny zwany też „Dniem Wagarowicza” to czas kiedy policjanci zajmujący się profilaktyką przeprowadzają liczne spotkania z młodzieżą, rozmawiając o ich problemach i szukając na nie najlepszego rozwiązania. Takie spotkanie zorganizowali funkcjonariusze Wydziału Prewencji wraz z Zespołem Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Poniedziałkowa (20 marca) debata, która odbyła się w gorzowskim kinie Helios,  poprzedzona była projekcją filmu pt. „Nowy” w reż. Rudi Rosenberg. Ponad 100 uczniów z dwóch szkół – Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego nr 11 oraz Zespołu Szkół nr 6 w Gorzowie Wielkopolskim - oprócz poruszanej w filmie tematyki braku akceptacji w nowym środowisku, mogło poznać sposoby radzenia sobie w takich sytuacjach. Dodatkowo podczas spotkania w kinie, policjanci przedstawili i omówili konsekwencje i odpowiedzialność prawną nieletnich.

 

Opracował: kom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony