Podsumowanie lubuskiego DBI 2017
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu zorganizowano pod hasłem "Razem zmieniamy Internet na lepsze”. W woj. lubuskim jednostki terenowe Policji wspólnie z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. przeprowadziły 200 spotkań profilaktycznych/debat dla 6 073 uczniów i nauczycieli.
Celem działań DBI 2017 realizowanych pod hasłem "Razem zmieniamy Internet na lepsze” było zwiększenie świadomości użytkowników Internetu w woj. lubuskimw zakresie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Sieci oraz odpowiedzialności karnej za przestępstwa cyberprzemocowe i włączenie szkół w systemowe działania na rzecz e-bezpieczeństwa.
6 073 uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w 200 spotkaniach profilaktycznych/debatach posiedli dzięki policjantom garnizonu lubuskiego wiedzę z zakresu aspektów prawnych cyberprzemocy, sposobów pomocy ofiarom cyberprzemocy. Młodzież poznała również materiały profilaktycznego stworzone przez uczniów.
Między innymi 15 lutego 2017 r. Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Gorzowie Wlkp. i Zespołem Psychologów KWP w Gorzowie Wlkp., zorganizował obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w Gorzowie Wlkp., w kinie Helios w Gorzowie Wlkp. po filmie NERVE dla 300 uczniów. Tego samego dnia funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. spotkali się z gimnazjalistami w Kinie 60 Krzeseł, by dyskutować o zagrożeniach, jakie czyhają na młodych ludzi w Internecie oraz o tym, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z zasobów sieci. Punktem wyjścia do rozmowy o bezpieczeństwie w sieci była projekcja filmu „WHO AM I. Możesz być kim chcesz”, wprowadzającego widza w świat ciemnej strony Internetu.
Za przeprowadzenie powyższych działań lubuska Policja i Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. zdobyło specjalne zaświadczenie od organizatorów przedsięwzięcia.
Przypomnijmy, że Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań
na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje).
Opracował: Wydział Prewencji KWP Gorzów Wlkp.