Aktualności

NIE dla alkoholu i narkotyków, TAK dla bezpieczeństwa na drodze

Data publikacji 06.02.2017

Lubuscy policjanci po raz kolejny przeprowadzili działania eliminujące z dróg nieodpowiedzialnych kierowców. Krajowa akcja „Alkohol i narkotyki” prowadzona była nie tylko na największych arteriach naszego województwa, ale również na drogach o mniejszym natężeniu ruchu, w miastach i małych miejscowościach. Zatrzymano trzech kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Zapewnienie bezpieczeństwa na polskich drogach to jedno z najważniejszych zadań ustawowych postawionych przed Policją. Każdego dnia policjanci dokonują kontroli drogowych, w trakcie których sprawdzają trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów czy dokumenty, obsługują zdarzenia drogowe. Zwracają uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców. Jednak poziom bezpieczeństwa drogowego zależy także od nas samych – społeczeństwa w którym żyjemy. To my - uczestnicy ruchu, ale również inne osoby, rodzina, znajomi, sąsiedzi mamy realny wpływ na to, czy na polskich drogach będziemy jeździć spokojnie i bezpieczne. Dlatego tak ważny jest każdy sygnał czy zgłoszenie o wszelkich niebezpiecznych sytuacjach czy zdarzeniach, których jesteśmy świadkami bądź o których mamy wiedzę. Zwłaszcza, gdy wiedza taka dotyczy faktu, gdy ktoś chce wsiąść do samochodu, będąc pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

W 2016 roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego (kierujący i piesi) spowodowali na lubuskich drogach 50 wypadków, w których 6 osób poniosło śmierć, a 58 doznało obrażeń ciała. Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących w ubiegły piątek (3 lutego) lubuscy policjanci prowadzili na drogach naszego regionu działania „Alkohol i narkotyki”, których głównym celem było wyeliminowanie z dróg nieodpowiedzialnych kierowców. Nieodpowiedzialnych, czyli takich którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu czy innych środków działających podobnie. Mundurowi wyposażeni w urządzenia do sprawdzania stanu trzeźwości, narkotestery kontrolowali zmotoryzowanych, sprawdzali nie tylko stan psychofizyczny, ale również dokumenty, uprawnienia do kierowania i stan techniczny pojazdów. Przez całą dobę zatrzymano trzech kierowców, którzy kierowali pojazdem pod wpływem alkoholu. Policjanci zatrzymali im uprawnienia do kierowania. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem. Kodeks karny, za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego przewiduję karę grzywny, ograniczenia bądź pozbawienia wolności do dwóch lat. Dodatkowo sąd może wobec takiego kierowcy orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Działania mające na celu ujawnić, wyeliminować z ruchu nieodpowiedzialnych i stanowiących poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowców są podejmowane przez mundurowych nie tylko podczas działań takich, jak te piątkowe, ale każdego dnia. W 2016 roku lubuscy policjanci skontrolowali trzeźwość ponad 670 tys. kierujących i ujawnili 3 600 osób, które kierowały pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

 

Opracował: st. sierż. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.27 MB)

Powrót na górę strony