Aktualności

Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na lód

Data publikacji 10.01.2017

Strzeleccy policjanci kontrolują rejony akwenów zwracając uwagę napotkanym osobom na zasady bezpieczeństwa podczas wchodzenia na lód. Jeżeli nie ma takiej konieczności, apelują aby unikać przebywania na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Wejście na zbyt słaby lód niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw.

Zbiorniki wodne, rzeki, stawy i jeziora pokryte zimą lodem, należą do miejsc bardzo niebezpiecznych i absolutnie nie można rozpatrywać ich w kontekście lodowisk, czy miejsc do zabawy dzieci i młodzieży. Dlatego policjanci z powiatu strzelecko-drezdeneckiego w okresie zimy kontrolują właśnie te miejsca, w których mogą przebywać dzieci, a także osoby dorosłe spędzające swój wolny czas np. wędkując. Należy pamiętać, że dziecko nie jest świadome konsekwencji wynikających z wejścia na lód.

Już wkrótce ferie, zwróćmy szczególną uwagę na nasze pociechy, na to co robią i gdzie się bawią, aby ten czas wolny był dla nich mile zapamiętany i wróciły do szkoły z uśmiechniętymi twarzami. Pomimo silnych mrozów, należy pamiętać o tym, że wchodzenie na lód jest bardzo niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen wodny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Jeśli idziesz na lód zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz o planowanym czasie powrotu. Nie wchodź sam na lód, upewnij się, że jest ktoś w pobliżu i w razie potrzeby, może udzielić Ci pomocy. Zabierz ze sobą telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby. Policjanci apelują również do wędkarzy, aby przebywając na pokrywie lodowej nie zapominali o swoim bezpieczeństwie. W czasie połowu ryb powinni posiadać ze sobą sprzęt asekuracyjny, np. linę przywiązaną do brzegu.

Policjanci ostrzegają! Dorosła osoba w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, po trzech minutach ciało nie ma już siły, by wydostać się samodzielnie z wody. Jeżeli zobaczymy kogoś kto wpadł pod lód, koniecznie zadzwońmy po pomoc.

 

sierż. Sebastian Warzecha

KPP Strzelce Kraj.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.21 MB)

Powrót na górę strony