Odblaski poszły w ruch. Przedszkolaki będą „świecić” przykładem
O tym jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych będąc na drodze, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, a także jak zachowywać się w niebezpiecznej sytuacji – o tym wszystkim opowiedziały dzieciom gorzowskie policjantki. Po spotkaniu w przedszkolu w Witnicy wszystkie dzieci, ubrane w kamizelki odblaskowe będą „świeciły” przykładem dla innych pieszych, poruszających się po drodze.
Jednym z istotnych działań Lubuskiej Policji są działania profilaktyczne, dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa - zwłaszcza wśród najmłodszych. Policjanci odwiedzają szkoły i przedszkola, aby przekazywać ważne informacje dotyczące zagrożeń, na które mogą być narażeni młodzi i najmłodsi. Uczą bezpiecznych zachowań w domu, na drodze czy w szkole. Dzięki spotkaniom dzieci wiedzą, jak zachować się w kontakcie z obcymi ludźmi i gdzie w razie niebezpieczeństwa czy zagrożenia udać się po pomoc.
W piątek (25 listopada) policjantki wydziałów prewencji i ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. odwiedziły dzieci w Zespole Szkolno - Przedszolnym w Witnicy. Okazją do spotkania była chęć przypomnienia najmłodszym o zasadach bezpieczeństwa. Dzieci uważnie słuchały tego, co do przekazania miały policjantki. A tematów było wiele. Przedszkolaki dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z przejścia dla pieszych oraz na jakim świetle sygnalizatora mogą przechodzić przez jezdnię. Maluchy chętnie odpowiadały na pytania, wykazując się znacznym poziomem wiedzy. Ważnym punktem rozmowy było znaczenie elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa na drodze. Policjantki wytłumaczyły dzieciom, że dzięki odblaskom są lepiej i szybciej widoczni dla kierowców, a przez to bezpieczniejsi na drodze. Każdy przedszkolak otrzymał kamizelkę odblaskową przekazaną przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie Wlkp. i odblaskowy brelok ufundowany przez samorządowców z Witnicy. Dalsza część spotkania dotyczyła bezpiecznych zachowań w kontaktach ze zwierzętami. Policjantki pokazały maluchom postawę „na żółwia”, dzięki której w przypadku zagrożenia ze strony agresywnego psa mogą zachować bezpieczeństwo. Ostatnim punktem spotkania było przećwiczenie bezpiecznych zachowań na drodze, zwłaszcza na przejściu dla pieszych. Pozytywną reakcją wykazali się kierowcy, którzy widząc „odblaskowych” przedszkolaków na zatrzymywali swoje pojazdy i przepuszczali dzieci przechodzące przez przejście dla pieszych.
Ważne, aby już od najmłodszych lat dzieci uczyły się bezpiecznych zachowań – zarówno w domu, jak i w przedszkolu czy szkole. Często zdarza się, że dziecko później przekazuje zdobytą wiedzę starszemu rodzeństwie, rodzicom czy dziadkom. Konsekwencją tego jest poszerzenie grona osób, którym sprawy bezpieczeństwa na drodze czy w domu nie będą obce. Młody człowiek, którego spotka jakieś zagrożenie czy niebezpieczeństwo będzie potrafił poradzić sobie w takiej sytuacji oraz będzie wiedział, do jakich instytucji udać się po pomoc. Jedną z nich będzie z pewnością Policja.
Opracował: st. sierż. Maciej Kimet
Zespół Prasowy
KWP w Gorzowie Wlkp.