Aktualności

Pamiętajmy o bezdomnych

Data publikacji 23.11.2016

Żagańscy policjanci codziennie interweniują wobec osób, które w okresie jesienno-zimowym potrzebują pomocy. Tylko w tym tygodniu policjanci pomogli dwóm mężczyznom, których życie i zdrowie było zagrożone. Alarmujmy Policję kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.

Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Aby się rozgrzać bardzo często bezdomni w takich miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób. Na niebezpieczeństwo śmiertelnego wychłodzenia organizmu narażają się również osoby nietrzeźwe, które przebywają na dworze. Tylko w ciągu dwóch ostatnich dni (21 i 22 listopada) na terenie powiatu żagańskiego policjanci interweniowali dwukrotnie wobec mężczyzn znajdujących się w okolicznościach zagrażających ich życiu. 21 listopada w Szprotawie policjanci interweniowali wobec mężczyzny, który w stanie upojenia alkoholowego leżał na ławce. Do podobnej sytuacji doszło 22 listopada w Iłowej. Tam policjanci zabrali leżącego w miejscu publicznym 70-latka. Po badaniach lekarskich obaj mężczyźni trafili do wytrzeźwienia do policyjnej izby zatrzymań.

Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

źródło:

podinsp. Sylwia Woroniec

Oficer Prasowy KPP w Żaganiu

Powrót na górę strony