Aktualności

Widzisz bezdomnego? Zadzwoń i uratuj mu życie

Data publikacji 16.11.2016

Niskie temperatury sprawiają, że coraz więcej osób potrzebuje naszej pomocy. Dlatego też policjanci pamiętając o bezdomnych sprawdzają miejsca, w których mogą oni przebywać. Szczególną uwagę zwracają także na osoby nietrzeźwe, które odurzone alkoholem niejednokrotnie często ze względu na stan w jakim się znajdują, nie radzą sobie z dojściem do miejsca zamieszkania i kładą się na ziemi, gdzie zasypiają. Pamiętajmy, aby w takiej sytuacji nie zwlekać i powiadomić o tym Policję.

Zimne noce sprawiają, że coraz więcej osób potrzebuje naszej pomocy. Na wychłodzenie organizmu narażeni są nie tylko bezdomni, ale także nietrzeźwi, którzy odurzeni alkoholem nie są w stanie dojść do miejsca zamieszkania i kładą się na ławkach czy ziemi. Tylko w ciągu jednego dnia, krośnieńscy policjanci trzykrotnie udzielali pomocy. Wszystkie sytuacje miały miejsce w Gubinie, a każda z osób wobec której konieczna była interwencja znajdowała się w stanie nietrzeźwości. W jednym przypadku zgłoszenie otrzymaliśmy od mieszkańca i dotyczyło mężczyzny, który pijany leżał na chodniku. Przybyli na miejsce policjanci wezwali pogotowie ratunkowe, które udzieliło pomocy medycznej mężczyźnie. Następnie został on doprowadzony do miejsca zamieszkania, gdzie zaopiekowała się nim rodzina. Kolejne zgłoszenie otrzymaliśmy od dyspozytora pogotowia, który powiadomił dyżurnego gubińskiego komisariatu o pomocy udzielonej nietrzeźwemu w parku. Po ustaleniu danych osobowych mężczyzny, został on odwieziony przez mundurowych do noclegowni. Trzeci z mężczyzn, został ujawniony przez patrol policji, w czasie, gdy  kontrolowali dworzec autobusowy pod kątem znajdowania się tam osób narażonych na wychłodzenie. Mężczyzna będąc w stanie nietrzeźwości, siedział na ławce. Z uwagi na okoliczności zagrażające życiu  i zdrowiu, został on doprowadzony w celach opiekuńczych do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych w Gubinie.

Sprawdzanie miejsc pod kątem przebywania osób narażonych na wychłodzenie będzie kontynuowane przez policjantów do ustąpienia mrozów. Mundurowi sprawdzają nie tylko dworce, piwnice, czy też parki, ale również pustostany, ogródki działkowe i altanki. Ponadto funkcjonariusze odnajdując takie osoby, rozmawiają z nimi proponując, przejście do noclegowni oraz wskazują miejsce gdzie mogą otrzymać bezpłatnie żywność. Nieoceniona w takich sytuacjach jest także pomoc mieszkańców, którzy widząc taką osobę, powiadamiają policjantów. Pamiętajmy, nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej wykręcić numer alarmowy. Na wychłodzenie organizmu narażone są także osoby starsze, dlatego jeśli znamy taką osobę, która żyje samotnie, nie wstydźmy się sprawdzić i spytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Poniżej zamieszczamy placówki pomocy dla osób bezdomnych na terenie powiatu krośnieńskiego:

Gubin

- noclegownia ul. Gdańska 17, tel. 68 455 82 09, /posiłki, odzież, noclegi 12 miejsc, w godz. 18:00-8:00/
- jadłodajnia ul. Królewska 1, tel. 68 359 44 01, /gorący posiłek, odzież w godz. 10.30 – 12.30/
 

Bezpłatna infolinia: 800 109 160

 

Źródło: asp. szt. Justyna Kulka

KPP w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony