Aktualności

Podejrzany telefon? Rozłącz się i poinformuj policję!

Data publikacji 13.10.2016

Do gorzowskiej komendy zgłosiła się mieszkanka Gorzowa, która powiadomiła policjantów o podejrzanej rozmowie telefonicznej. Autorem tej rozmowy był mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP, który wypytywał o pieniądze i operacje finansowe. Mąż kobiety, który rozmawiał z mężczyzną spostrzegł się, że może paść ofiarą oszusta i poinformował o całej sytuacji policję.

Dzisiaj (13 października) dyżurny gorzowskiej komendy miejskiej został powiadomiony o podejrzanym telefonie, który zadzwonił w jednym z mieszkań w Gorzowie. Kobieta, która przyszła na policję powiedziała, że jej mąż rozmawiał przez telefon z mężczyzną, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP. Po chwili mężczyzna zaczął wypytywać o sprawy finansowe rodziny, posiadane pieniądze czy operacje bankowe. Czujny gorzowianin spostrzegł, że może stać się ofiarą oszusta i rozłączył się. O całym fakcie poinformowano gorzowskich policjantów, którzy pracują nad ustaleniem autora tej rozmowy telefonicznej.

Przypominamy i przestrzegamy!

Należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, wypytującymi o nasze sprawy osobiste czy finansowe. Policjanci nigdy nie wykonują takich telefonów ani nie odbierają osobiście żadnych pieniędzy! Po takiej rozmowie telefonicznej, której przebieg wyda nam się podejrzany, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym fakcie policję. Powinniśmy również być ostrożnym w kontaktach z osobami odwiedzającymi nasz dom, mieszkanie. Tylko rozsądek i rozwaga mogą uchronić nas przed staniem sie ofiarą naciągaczy. Przede wszystkim, w przypadku pojawienia się przed naszymi drzwiami osób podających się za hydraulików czy administratorów warto wiedzieć, czy rzeczywiście taka wizyta była zaplanowana. Sprawdźmy to, zadzwońmy do administratora budynku lub do firmy, która ma dokonać przeglądu czy naprawy usterki. Postarajmy się zapamiętać również, jak wyglądały takie osoby, w co były ubrane, jak się przedstawiały. Przyjechały samochodem czy przyszły pieszo? Te informacje pozwolą szybciej zidentyfikować i zatrzymać oszustów. Warto również, aby poprosić o pomoc osoby najbliższe – sąsiadów czy rodzinę. Ich obecność sprawi, że poczujemy się pewniej i bezpieczniej, a w razie ewentualnego niebezpieczeństwa nie będziemy sami.

Zawsze, w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach. Dzięki szybkiej reakcji – takiej jak ta dzisiaj – policjanci od razu będą mogli przystąpić do działania.

 

Opracował: st. sierż. Maciej Kimet

Zespół Prasowy

KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony