Mapa zagrożeń – sprawdzamy zgłoszenia mieszkańców
Policjanci z powiatu żagańskiego każdego dnia, systematycznie sprawdzają zgłoszenia mieszkańców w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci w ciągu kilku dni weryfikują nowe informacje i reagują na występujące zagrożenia.
Od 9 września tego roku na terenie województwa lubuskiego funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Poprzez strony internetowe, samorządy, lokalne media i dzięki spotkaniom prowadzonym przez dzielnicowych, informujemy mieszkańców o tym nowym narzędziu internetowym - dzięki łatwej w obsłudze aplikacji, codziennie przybywają nowe wskazania miejsc i występujących tam zagrożeń.
27 września w Komendzie Powiatowej Policji w Żaganiu odbyło się cotygodniowe spotkanie policjantów wchodzących w skład Zespołu ds. Koordynacji Służby. Podczas spotkania, które prowadził I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żaganiu, zostały omówione dotychczasowe zgłoszenia związane z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. W sumie, od momentu uruchomienia tego narzędzia, w powiecie żagańskim zgłoszono 64 zagrożenia (36 zgłoszeń w Żaganiu, 13 zgłoszeń z terenu działania Komisariatu Policji w Szprotawie i 15 zgłoszeń z terenu KP w Iłowej). Najczęściej zgłaszane są przez mieszkańców zagrożenia związane z ruchem drogowym: nieprawidłowe parkowanie, nieprawidłowe oznakowanie drogi i przekraczanie dozwolonej prędkości.
Oprócz systematycznego sprawdzania i weryfikowania zgłoszeń mieszkańców, nadal informujemy o możliwościach i zasadach funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. We wtorek (27.09) o nowym narzędziu internetowym rozmawiał z radnymi podczas sesji podinsp. Piotr Tomkiewicz, Komendant Komisariatu Policji w Szprotawie, Jeszcze w tym tygodniu w sprawie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa spotka się z radnymi z Komisji Praworządności, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego, mł. insp. Daniel Gotthardt, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żaganiu.
Odwiedzając stronę internetową Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu (lub dowolnej jednostki Policji) i klikając na baner z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy wskazać zagrożenie i sprawdzić o czym informują inni mieszkańcy. Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje dotychczasowych form zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.
podinsp. Sylwia Woroniec
oficer prasowy KPP w Żaganiu