xStrona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

PROGRAM „BEZPIECZNE WAKACJE 2016” zrealizowany przez lubuską Policję

Wzorem lat ubiegłych, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., przygotował Program działań prewencyjnych „Bezpieczne wakacje 2016”, podczas którego policjanci woj. lubuskiego w szczególny sposób troszczyli się o dzieci - tak, aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek w miejscu zamieszkania, na drodze, nad wodą i na koloniach.

Celem ponad dwumiesięcznych działań było zmniejszenie wszelkich zjawisk patologicznych oraz ochrona małoletnich przed przestępczością w czasie wakacji. W programie działań prewencyjnych „Bezpieczne wakacje 2016” zrealizowano działania wyprzedzające, mające na celu edukację dzieci i młodzieży z zakresu bezpiecznych zachowań podczas dni wolnych od nauki:

1) 1 czerwca 2016 r. - w Gorzowie Wlkp., Ogólnopolski Głos Profilaktyki rozbrzmiewał w Dzień Dziecka w Miasteczku Ruchu Drogowego przy ul. Paderewskiego w Gorzowie Wlkp. Wspólne święto z profilaktyką w tle zorganizował Wydział Prewencji i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. wraz z policjantami Ruchu Drogowego KMP w Gorzowie Wlkp. i Zespołem Szkół nr 13 w Gorzowie Wlkp. Impreza zakończyła się odczytaniem odezwy społeczności PaT i „zrywem wolnych serc”.

2) 30 czerwca 2016 roku - w Lubniewicach, Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. zainaugurował sezon wypoczynkowy 2016. Policjanci Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. zorganizowali festyn dla dzieci wypoczywających na koloniach i obozach. Podczas festynu odbyło się również oficjalne przekazanie łodzi motorowej dla lubuskiej Policji. Łódź został ufundowana przez Wojewodę Lubuskiego, Władysława Dajczaka, który symbolicznie przekazał I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Krzysztofowi Sidorowiczowi kluczyki i dowód rejestracyjny od motorówki. Nowa łódź będzie wykorzystywana i użytkowana przez policjantów powiatu strzelecko – drezdeneckiego.

3) Od stycznia do czerwca 2016 r. - funkcjonariusze komend miejskichi powiatowych Policji woj. lubuskiego przeprowadzili 805 spotkań edukacyjno – informacyjnych z 21.468 gimnazjalistami woj. lubuskiego, inaugurując działania „Bezpieczne wakacje 2016”, przypominając młodzieży o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji.

4) Od marca do maja 2016 r. - funkcjonariusze komend miejskich i powiatowych Policji woj. lubuskiego przeprowadzili 263 spotkania edukacyjno – informacyjne z 16.639 uczniami klas V i VI szkół podstawowych zwracając uwagę dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

5) Od stycznia do czerwca 2016 r. - w ramach Wojewódzkiego Programu Antydopalaczowego pn. „Dopalam się sobą” funkcjonariusze komend miejskichi powiatowych Policji woj. lubuskiego przeprowadzili 212 spotkań edukacyjno – informacyjnych z 5.809 uczniami szkół ponadgimnazjalnych oraz 20 spotkań z rodzicami, w których uczestniczyło blisko 700 dorosłych.

6) 17 czerwca 2016 r. - w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. zorganizował XVII Finał Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne wakacje z LUPO”, finansowany był przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze - Województwo Lubuskie. Finał poprzedzony był spotkaniami z profilaktycznymi z blisko 17.000 uczniów w szkołach podstawowych, w klasach V-VI woj. lubuskiego, przeprowadzanymi
na temat zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego. Celem Turnieju było ograniczanie przestępczości oraz zjawisk patologicznych wśród dzieci
i młodzieży. 

7) Od 15 marca do 18 lipca 2016 r. – realizowano X edycję Projektu profilaktycznego „Zapobieganie handlowi ludźmi”, w ramach którego w przeprowadzono 171 spotkań profilaktycznych w 79 szkołach ponadgimnazjalnych, w których uczestniczyło 4.372 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem tych działań była ochrona przed staniem się ofiarą handlu ludźmi, a także zwiększenie bezpieczeństwa osób wyjeżdżających w czasie wakacji za granicę.

8) 24 czerwca 2016 r. – zrealizowano wzmożone działania prewencyjne „Zakończenie roku szkolnego 2015 / 2016”, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym, szczególnie w pobliżu szkół oraz zapewnienie ładu i porządku publicznego. .

 

EFEKTY REALIZACJI PROGRAMU DZIAŁAŃ PREWENCYJNYCH „BEZPIECZNE WAKACJE 2016”

1. W zakresie bezpieczeństwa w miejscach wypoczynku:

Lubuscy policjanci skontrowali 199 z 380 kolonii i półkolonii odbywających się na terenie woj. lubuskiego, tj. ponad połowę zgłoszonych do Kuratorium Oświaty miejsc zorganizowanego wypoczynku. Ujawniono 8 nieprawidłowości. Wszystkie uwagi zostały na bieżąco przekazane do Kuratorium Oświaty – telefonicznie oraz za pośrednictwem elektronicznej Platformy zarejestrowanych miejsc letniego wypoczynku.


 

BEZPIECZEŃSTWO NA WODACH:

W woj. lubuskim w 7 powiatach zorganizowano 9 tzw. „posterunków sezonowych” w miejscach masowego wypoczynku, gdzie służbę pełnili 19 funkcjonariuszy posiadający uprawnienia streromotorzysty – wykorzystując 14 łodzi służbowych. Jednocześnie we wszystkich 12 powiatach woj. lubuskiego, w okresie od 1 czerwca, służbę na terenach przywodnych pełnili policjanci ogniw patrolowo – interwencyjnych oraz dzielnicowi.

Od początku roku kalendarzowego do dnia 31 sierpnia 2016 r. na terenie woj. lubuskiego utonęło 12 osób. W okresie wakacyjnym (od 25 czerwca do 31 sierpnia 2016 r.) odnotowano 8 utonięć, w tym utonięcie 2,5 letniego chłopca, do którego doszło 12 lipca 2016 r. w miejscowości Lipienica (KPP Słubice) – chłopiec z nieustalonych przyczyn oddalił się spod opieki matki i wpadł do nieprawidłowo zabezpieczonego szamba.

 

Wydział Prewencji

KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony