Aktualności

KWP Gorzów Wielkopolski

PROGRAM „BEZPIECZNE WAKACJE 2016” zrealizowany przez lubuską Policję

Wzorem lat ubiegłych, Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., przygotował Program działań prewencyjnych „Bezpieczne wakacje 2016”, podczas którego policjanci woj. lubuskiego w szczególny sposób troszczyli się o dzieci - tak, aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek w miejscu zamieszkania, na drodze, nad wodą i na koloniach.

Celem ponad dwumiesięcznych działań było zmniejszenie wszelkich zjawisk patologicznych oraz ochrona małoletnich przed przestępczością w czasie wakacji. W programie działań prewencyjnych „Bezpieczne wakacje 2016” zrealizowano działania wyprzedzające, mające na celu edukację dzieci i młodzieży z zakresu bezpiecznych zachowań podczas dni wolnych od nauki:

1) 1 czerwca 2016 r. - w Gorzowie Wlkp., Ogólnopolski Głos Profilaktyki rozbrzmiewał w Dzień Dziecka w Miasteczku Ruchu Drogowego przy ul. Paderewskiego w Gorzowie Wlkp. Wspólne święto z profilaktyką w tle zorganizował Wydział Prewencji i Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. wraz z policjantami Ruchu Drogowego KMP w Gorzowie Wlkp. i Zespołem Szkół nr 13 w Gorzowie Wlkp. Impreza zakończyła się odczytaniem odezwy społeczności PaT i „zrywem wolnych serc”.

2) 30 czerwca 2016 roku - w Lubniewicach, Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. zainaugurował sezon wypoczynkowy 2016. Policjanci Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. zorganizowali festyn dla dzieci wypoczywających na koloniach i obozach. Podczas festynu odbyło się również oficjalne przekazanie łodzi motorowej dla lubuskiej Policji. Łódź został ufundowana przez Wojewodę Lubuskiego, Władysława Dajczaka, który symbolicznie przekazał I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Krzysztofowi Sidorowiczowi kluczyki i dowód rejestracyjny od motorówki. Nowa łódź będzie wykorzystywana i użytkowana przez policjantów powiatu strzelecko – drezdeneckiego.

3) Od stycznia do czerwca 2016 r. - funkcjonariusze komend miejskichi powiatowych Policji woj. lubuskiego przeprowadzili 805 spotkań edukacyjno – informacyjnych z 21.468 gimnazjalistami woj. lubuskiego, inaugurując działania „Bezpieczne wakacje 2016”, przypominając młodzieży o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zbliżających się wakacji.

4) Od marca do maja 2016 r. - funkcjonariusze komend miejskich i powiatowych Policji woj. lubuskiego przeprowadzili 263 spotkania edukacyjno – informacyjne z 16.639 uczniami klas V i VI szkół podstawowych zwracając uwagę dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

5) Od stycznia do czerwca 2016 r. - w ramach Wojewódzkiego Programu Antydopalaczowego pn. „Dopalam się sobą” funkcjonariusze komend miejskichi powiatowych Policji woj. lubuskiego przeprowadzili 212 spotkań edukacyjno – informacyjnych z 5.809 uczniami szkół ponadgimnazjalnych oraz 20 spotkań z rodzicami, w których uczestniczyło blisko 700 dorosłych.

6) 17 czerwca 2016 r. - w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp. zorganizował XVII Finał Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie „Bezpieczne wakacje z LUPO”, finansowany był przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze - Województwo Lubuskie. Finał poprzedzony był spotkaniami z profilaktycznymi z blisko 17.000 uczniów w szkołach podstawowych, w klasach V-VI woj. lubuskiego, przeprowadzanymi
na temat zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego. Celem Turnieju było ograniczanie przestępczości oraz zjawisk patologicznych wśród dzieci
i młodzieży. 

7) Od 15 marca do 18 lipca 2016 r. – realizowano X edycję Projektu profilaktycznego „Zapobieganie handlowi ludźmi”, w ramach którego w przeprowadzono 171 spotkań profilaktycznych w 79 szkołach ponadgimnazjalnych, w których uczestniczyło 4.372 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem tych działań była ochrona przed staniem się ofiarą handlu ludźmi, a także zwiększenie bezpieczeństwa osób wyjeżdżających w czasie wakacji za granicę.

8) 24 czerwca 2016 r. – zrealizowano wzmożone działania prewencyjne „Zakończenie roku szkolnego 2015 / 2016”, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym, szczególnie w pobliżu szkół oraz zapewnienie ładu i porządku publicznego. .

 

EFEKTY REALIZACJI PROGRAMU DZIAŁAŃ PREWENCYJNYCH „BEZPIECZNE WAKACJE 2016”

1. W zakresie bezpieczeństwa w miejscach wypoczynku:

Lubuscy policjanci skontrowali 199 z 380 kolonii i półkolonii odbywających się na terenie woj. lubuskiego, tj. ponad połowę zgłoszonych do Kuratorium Oświaty miejsc zorganizowanego wypoczynku. Ujawniono 8 nieprawidłowości. Wszystkie uwagi zostały na bieżąco przekazane do Kuratorium Oświaty – telefonicznie oraz za pośrednictwem elektronicznej Platformy zarejestrowanych miejsc letniego wypoczynku.


 

BEZPIECZEŃSTWO NA WODACH:

W woj. lubuskim w 7 powiatach zorganizowano 9 tzw. „posterunków sezonowych” w miejscach masowego wypoczynku, gdzie służbę pełnili 19 funkcjonariuszy posiadający uprawnienia streromotorzysty – wykorzystując 14 łodzi służbowych. Jednocześnie we wszystkich 12 powiatach woj. lubuskiego, w okresie od 1 czerwca, służbę na terenach przywodnych pełnili policjanci ogniw patrolowo – interwencyjnych oraz dzielnicowi.

Od początku roku kalendarzowego do dnia 31 sierpnia 2016 r. na terenie woj. lubuskiego utonęło 12 osób. W okresie wakacyjnym (od 25 czerwca do 31 sierpnia 2016 r.) odnotowano 8 utonięć, w tym utonięcie 2,5 letniego chłopca, do którego doszło 12 lipca 2016 r. w miejscowości Lipienica (KPP Słubice) – chłopiec z nieustalonych przyczyn oddalił się spod opieki matki i wpadł do nieprawidłowo zabezpieczonego szamba.

 

Wydział Prewencji

KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony