Aktualności

„JEDNOŚLAD” na gorzowskich drogach

Data publikacji 24.08.2016

Rowerzyści i motocykliści to również niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. W trosce o ich bezpieczeństwo gorzowscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzają działania „Jednoślad”. Mundurowi przyjrzą się zachowaniom na drodze rowerzystów i motocyklistów, sprawdzą także wymagane wyposażenie roweru oraz stan techniczny motocykla.

Z reguły, gdy słyszy się o „niechronionych” uczestnikach ruchu drogowego często myślimy tylko o osobach pieszych. Warto przypomnieć, że do tej grupy zaliczamy również kierujących rowerami, motorowerami i motocyklami. W przypadku zderzenia z samochodem użytkownicy tych pojazdów podobnie jak piesi nie są chronieni systemami bezpieczeństwa występującymi w samochodach. Jedynym przedmiotem poprawiającym poziom bezpieczeństwa jest kask chroniący głowę przed uderzeniem. Kask jest wymagany, gdy jeździmy motocyklem czy motorowerem. Warto go również używać jadąc rowerem. Dzięki niemu nasze obrażenia w przypadku upadku na jezdnię czy chodnik mogą okazać się mniej groźne. Fundamentem bezpieczeństwa na drogach jest przede wszystkim przestrzeganie przepisów. Warto przypomnieć niektóre z nich dotyczące rowerzystów:

- kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Droga dla rowerów oznakowana jest znakiem nakazu (C-13).

- jeśli rowerzysta porusza się po drodze dla rowerów i pieszych powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca pieszym,

- dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze pod warunkiem umieszczenia go na dodatkowym siodełku,

- kierującemu rowerem zabrania się czepiania się pojazdów i jazdy obok innego roweru, chyba że tą jazdą nie utrudni poruszania się innym uczestnikom ruchu,

- rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy opiekuje się on osobą do lat 10, która również jedzie rowerem. Poza tym, gdy chodnik ma szerokość większą niż dwa metry, a ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h również możemy jechać po chodniku. Ostatnią sytuacją są niekorzystne warunki atmosferyczne – śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła. Rowerzysta poruszając się po chodniku jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,

- przejeżdżając przez przejazd rowerowy mamy co prawda pierwszeństwo przed pojazdami, ale nie zwalnia nas z konieczności zachowania szczególnej ostrożności w tych miejscach i zmniejszenia prędkości z jaką jedziemy,

- zabrania się przejeżdżać po przejściu dla pieszych. W tym miejscach jesteśmy zobowiązani do zejścia z roweru i przeprowadzenia go na drugą stronę.

Kolejną grupą do której skierowane są działania „Jednoślad” to motorowerzyści i motocykliści. Pamiętajmy o obowiązkowych kaskach ochronnych, warto również zadbać o odpowiedni ubiór. Dzięki niemu w przypadku utraty równowagi i upadku na drogę, nasze obrażenia mogą być mniej dotkliwe. Kierując motocyklem powinniśmy posiadać prawo jazdy kategorii A. Wyjątek od tego stanowią motocykle o pojemności do 125 cm3, do prowadzenia których wystarczy prawo jazdy kategorii B. Nigdy nie wsiadajmy za kierownicę roweru czy motocykla po alkoholu. Jeśli mamy jakieś wątpliwości co do stanu naszej trzeźwości nie ryzykujmy – zawsze możemy skorzystać z pomocy Policji i w komisariacie czy komendzie sprawdzić stan trzeźwości.

W trosce o bezpieczeństwo kierujących rowerami, motorowerami i motocyklami gorzowscy policjanci drogówki przeprowadzają działania „Jednoślad” i to właśnie ta grupa uczestników ruchu będzie głównym adresatem policyjnych działań. Poza sprawdzeniem najbardziej popularnych rowerowych punktów Gorzowa, policjanci drogówki swoją uwagę skupią również na samym rowerze i motocyklu. Skontrolują wymagane wyposażenie roweru oraz stan techniczny motocykla. Motocykle tak jak samochody powinny być poddawane corocznym badaniom technicznym. Mundurowi przyjrzą się także samemu zachowaniu rowerzystów i motocyklistów. To tacy sami użytkownicy dróg jak kierowcy i piesi, obowiązują ich te same przepisy, sygnały i znaki drogowe. O ostrożnej jeździe muszą pamiętać również kierowcy samochodów. W przypadku zbliżania się do przejazdu dla rowerów powinni zachować wzmożoną ostrożność i zawsze ustąpić pierwszeństwa rowerzyście znajdującemu się na takim przejeździe. Niedopuszczalne jest również parkowanie samochodu na drodze dla rowerów – droga ta przeznaczona jest do bezpiecznego poruszania się rowerami, dlatego nie powinny znajdować się na niej żadne auta. W przypadku niebezpiecznej jazdy i powodowania zagrożenia bezpieczeństwa, policjanci będą reagować natychmiastowo i stanowczo.

Tylko w ostatni weekend (19-21 sierpnia) na lubuskich drogach zginęło dwóch niechronionych uczestników ruchu drogowego - rowerzysta i motocyklista. Od początku tegorocznych wakacji odnotowano łącznie 65 wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego, w których 8 osób poniosło śmierć, a 57 osób doznało obrażeń ciała. Pamiętajmy o bezpiecznej jeździe, o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego – na drodze odpowiadamy nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale również za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

 

Opracował: st. sierż. Maciej Kimet

Foto: sierż. szt. Tomasz Bartos

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony