Aktualności

Wypadek na drodze S-3 – wspólne ćwiczenia służb

Data publikacji 22.06.2016

Zderzenia kilku pojazdu - w tym autobusu z dziećmi i ciężarówki – zabici i ranni, blokada drogi, ratowanie życia i zdrowia poszkodowanych. Tak wyglądał scenariusz wspólnych ćwiczeń Państwowej Straży Pożarnej, Policji, służb ratunkowych i GDDKiA. Wszystko po to, aby w sytuacji prawdziwego zagrożenia, wspólnymi siłami uratować jak najwięcej osób.

Wspólne działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli prowadzone są cyklicznie na terenie województwa lubuskiego. Głównymi podmiotami wiodącymi w tego typu wypadkach są zwykle Policja i Państwowa Straż Pożarna. Policjanci i strażacy przeprowadzają wspólne ćwiczenia, podczas których poza działaniami ratowniczymi i operacyjnymi, wypracowują algorytm współpracy wszystkich służb, które pracują na miejscu wypadku drogowego, katastrofy czy klęski żywiołowej. Od jakości tej współpracy zależy skuteczność podejmowanych działań, a w konsekwencji to, ilu osobom uda się pomóc, a często, uratować życie.

Właśnie takie działania zostały przeprowadzone dzisiaj (22 czerwca) na drodze S-3 w okolicach Gorzowa Wlkp. Głównym ich organizatorem była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Dotyczyły one wypadku drogowego z udziałem wielu osób, do którego doszło na drodze ekspresowej. W wypadku uczestniczył autobus przewożący młodzież szkolną, pojazd ciężarowy i klika samochodów osobowych. W wyniku tego zdarzenia kilka osób poniosło śmierć, a kilkanaście zostało rannych. Taka sytuacja, to wyzwanie dla wszystkich rodzajów służb. Ratownicy medyczni udzielali poszkodowanym pierwszej pomocy. Wielu z nich potrzebowało natychmiastowej pomocy, znajdując się w stanie zagrożenia życia. W dotarciu do tych osób pomagali strażacy, którzy przy użyciu specjalistycznego sprzętu wydobywali ofiary wypadku. Policjanci z kolei zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz brali czynny udział w akcji ratunkowej, udzielając pomocy i transportując poszkodowanych. Po niej, przystąpili do przeprowadzenia czynności procesowych, takich jak oględziny pojazdów uczestniczących w zdarzeniu, wykonywali szkic sytuacyjny wraz z oględzinami miejsca zdarzenia. Te wszystkie czynności mają kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia w późniejszym postępowaniu przygotowawczym.

Podobne, wspólne działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo będą prowadzone cyklicznie w przyszłości. Wszystko po to, aby w przypadku realnego zagrożenia czy wypadku współpraca służb przebiegała wzorowo, a co najważniejsze skutecznie – tak jak to było podczas dzisiejszych ćwiczeń.

 

Opracował: sierż. Maciej Kimet

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

 

Powrót na górę strony