Chciał podpalić dom …i policjantów
Groził, że spali dom. Oblał siebie i policjantów substancją, mówiąc że jest to benzyna. Zdecydowane działanie policjantów pozwoliło uniknąć nieszczęścia. Desperata, funkcjonariuszy oraz mieszkańców. 63-letni mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące.
W niedzielę (19 czerwca) około południa dyżurny żarskiej komendy po otrzymanym zgłoszeniu o awanturze rodzinnej skierował na miejsce interwencji patrol. Funkcjonariusze zastali mężczyznę, który jak wynika z ustaleń, będąc pod wpływem alkoholu awanturował się oraz groził, że podpali dom. Wskazany mężczyzna, w chwili gdy policjanci chcieli nawiązać z nim rozmowę zagroził, że również ich podpali, jeśli się do niego zbliżą. 63 -latek trzymał plastikowy pojemnik, w którym jak oświadczył znajduje się benzyna. Nie reagując na polecenia funkcjonariuszy wylał na siebie ciecz, a następnie oblał nią funkcjonariuszy. Próbował już odpalić zapalniczkę którą trzymał w drugiej ręce. Natychmiastowa reakcji policjanta, który wytrącił mężczyźnie z ręki pojemnik z cieczą oraz zapalniczkę, pozwoliła uniknąć nieszczęścia. Napastnik został obezwładniony. Mężczyzna trafił do komendy. Usłyszał zarzut związany z czynną napaścią na funkcjonariusza oraz wymuszanie czynności urzędowych. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawę wyjaśnia żarska policja. 63-latek decyzją Sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.
Sytuacja ta dobitnie obrazuje charakter policyjnej służby. W wielu przypadkach dochodzi do bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia. Policjanci dbając o życie innych często stawiają w niebezpieczeństwie życie swoje. Często słowa Roty ślubowania mają bezpośrednie odzwierciedlenie w rzeczywistości, z którą muszą mierzyć się policjanci.
Art. 223 Kodeksu Karnego
Czynna napaść na funkcjonariusza
§ 1. Kto, działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Art. 224 Kodeksu Karnego
Wymuszanie czynności urzędowych
§ 1. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej.