Agresja w szkole, agresja w głowie
Stary banał – ofiara staje się katem. Ale co się dzieje po drodze? Co sprawia, że otoczenie ofiary wykazuje się przyzwoleniem, a cicha presja doprowadzają ją do ostateczności. Mocny film w projekcje „Obejrzałem Problem” w reż. reżysera Emira Baigazina.
Film „Lekcje harmonii” opowiada o zaklętym kręgu przemocy, z którego nie sposób się uwolnić. Bo o co chodzi w pielęgnowaniu zła? Chodzi między innymi o przyzwolenie. Młody chłopak po głupim żarcie zostaje wyśmiany i odtrącony przez rówieśników. Jego otoczenie przez swoje bezmyślne zachowanie, traktując głównego bohatera jak ofiarę robi z niego kata. Uczestnicy debaty trafnie zauważyli, że główny bohater filmu, Asłan nie ma oparcia praktycznie w nikim. Na szczęście znalazł się młody człowiek, który stawał w jego obronie. W realnym życiu to czasami za mało. Szczególnie wtedy kiedy cała klasa jest przeciwko NAM. Moderatorzy debaty mówili również o sygnałach na które trzeba zwrócić uwagę w kontekście młodych ludzi, którzy próbują odebrać sobie życie. Aspekt samobójstw mocno zainteresował zebranych na sali gorzowskiego kina Helios. Słuchać drugiego człowieka i być przy nim - to najważniejsza puenta wynikająca ze spotkania.
Ekspertami na debacie po filmie „Lekcje harmonii” w kinie Helios w Gorzowie Wlkp. byli: nadkom. Piotr Wiśniewski i sierż. sztab. Agnieszka Stuhl z Wydziału Prewencji KWP Gorzów Wlkp. oraz psycholog z Zespołu Psychologów KWP Gorzów Wlkp. – Maksymilian Machalica.
Projekt Działań Profilaktycznych pn. „Obejrzałem Problem” realizowany jest przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. i kino Helios w Gorzowie Wlkp. Patronat medialny objęło Radio Eska Gorzów.
Opracował: nadkom. Piotr Wiśniewski
Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.