Aktualności

O czym myśli szesnastolatek? Debata w kinie

Data publikacji 29.03.2016

Etap budowania tożsamości przez młodego człowieka nie jest prosty ani łatwy. Jest tam więcej pytań niż odpowiedzi. Policjanci Wydziału Prewencji KWP będą rozmawiać z młodzieżą o ich problemach i próbach ich pokonywania. Spotkanie odbędzie się z okazji projekcji niemieckiego filmu „Była sobie dziewczynka”.

Debata po filmie „Była sobie dziewczynka” w reż. Marka Monheima, będzie dotyczyć samobójstw wśród młodych ludzi, kwestii pomagania osobom w kryzysie. Policjanci będą starali się wytłumaczyć nastolatkom, jak dotrzeć do osób znajdujących się „na zakręcie” i jak te „zakręty” pokonywać.

O czym jest sam film? Dziewczyna o imieniu Charleen niedługo przed swoimi szesnastymi urodzinami jest jedną z tych nastolatek, które zdają się dźwigać na własnych barkach problemy całego świata. Być może przez jej staż w domu pogrzebowym lub uwielbienie dla twórczości Kurta Cobaina. Charleen zdaje się brnąć w mroczne zakamarki stanu świadomości. Jej matka podejrzewa, że z córką  jest coś nie tak, lecz dziewczyna nie dopuszcza do siebie nikogo. Pewnego dnia nastolatka poddaje się melancholijnemu nastrojowi i decyduje się na samobójstwo. Na szczęście nieudana próba samobójcza nie przenosi jej do zaświatów, a do świata szpitala. Teraz pojawia się prawdziwy stres - z jej zwariowaną rodziną, przyprawiającym o gęsią skórkę terapeutą, postępującym zgodnie z podręcznikiem pracownikiem socjalnym, skonsternowaną przyjaciółką i klasą pełną złośliwców. Jest jeszcze Linus - szkolny nieudacznik, którego spotyka u terapeuty. Chłopak, który jest na swój sposób czuły, interesujący i zabawny. Po pierwszym pocałunku z Linusem, Charleen zdaje sobie sprawę z tego, że przeciwieństwem śmierci jest miłość!

Ekspertami podczas debaty po projekcji filmu będą: nadkom. Piotr Wiśniewski i sierż. sztab. Agnieszka Stuhl z Wydziału Prewencji KWP. W rozmowie będą również uczestniczyć psycholodzy z Zespołu Psychologów KWP – Magdalena Mielczarek i Maksymilian Machalica. Na sali kinowej pojawią się uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum nr 9 i 6 w Gorzowie Wlkp., Zespołu Szkół nr 13 i 20 w Gorzowie Wlkp., Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Przytocznej oraz Społecznego Gimnazjum Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie Wlkp. Spotkanie odbędzie się środę (30 marca) o godz. 9 w kinie Helios w Gorzowie Wlkp.

Projekt realizowany jest przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. i kino Helios w Gorzowie Wlkp.

Opracował: nadkom. Piotr Wiśniewski
Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

Powrót na górę strony