Różne instytucje - jedna procedura
Podniesienie kompetencji oraz poszerzenie zakresu działań związanych z realizacją procedury „Niebieskiej karty” było tematem spotkania, jakie zorganizowano w Lubiszynie. W szkoleniu prowadzonym przez policjantów Komendy Miejskiej udział wzięli koordynatorzy, pracownicy socjalni i pedagodzy pracujący w placówkach na terenie tej podgorzowskiej gminy.
Działania ujęte w ramach procedury tzw.”Niebieskiej Karty” mają za zadanie ochronę ofiar przemocy w rodzinie przed agresją ze strony sprawców takiego zachowania. W świadomości społecznej utarło się przeświadczenie, że proces tworzenia tego dokumentu związany jest nieodłącznie z działaniami Policji. Ma to po części uzasadnienie w faktach, gdyż to właśnie policjanci inicjują zdecydowaną większość czynności objętych procedurą. Prócz mundurowych wszczęcie działań mogą jednak zapoczątkować pracownicy socjalni, nauczyciele lub służby medyczne.
Dążąc do podniesienia kompetencji wskazanych podmiotów, policjanci Wydziału Prewencji KMP w Gorzowie Wlkp. organizują specjalne spotkania szkoleniowe, na które zapraszani są przedstawiciele wymienionych instytucji. W ostatni czwartek szkolenie o takiej właśnie tematyce przeprowadzono w Lubiszynie. W jego trakcie uczestnicy mogli bardzo szczegółowo zapoznać się z działaniami ujętymi w ramach programu „Niebieskiej Karty”. Krok po kroku omówiono kompetencje oraz zadania każdego z podmiotów. Każda z osób mogła przeanalizować metody szacowania ryzyka i działania poszczególnych instytucji. Po części teoretycznej przyszedł czas na pytania i odpowiedzi. Zebrane osoby relacjonowały własne doświadczenia oraz prezentowały wątpliwości. Szkolenie było także okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy instytucjami, stanowiącymi poszczególne ogniwa programu ukierunkowanego na przeciwdziałanie zjawisku przemocy w rodzinie.