Kolejne konsultacje społeczne
Lubuscy policjanci kontynuują spotkania w ramach konsultacji społecznych. Tym razem na temat bezpieczeństwa i „Mapy Zagrożeń” policjanci rozmawiali z mieszkańcami gminy Lubniewic /pow. sulęciński/ i Czerwieńsku /pow. zielonogórski/.
W środę /10 lutego/ w Domu Kultury w Lubniewicach z inicjatywy Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie insp. Jerzego Głąbowskiego odbyło się spotkanie ze społecznością lokalną Lubniewic. Z mieszkańcami spotkali się policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie: Naczelnik Wydziału Prewencji asp. szt. Przemysław Żarkowski jego Zastępca kom. Anna Buczkowska oraz Zastępca Burmistrza Katarzyna Szczepańska. Podczas konsultacji społecznej Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji kom. Anna Buczkowska zapoznała uczestników spotkania z mapą zagrożeń, przedstawiła stan przestępczości na terenie powiatu sulęcińskiego za rok 2015 ze szczegółowym uwzględnieniem przestępstw kryminalnych, gospodarczych omawiając jednocześnie bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjanci zwrócili uwagę na miejsca uciążliwe dla społeczeństwa zagrożone wykroczeniami tj.: wybryki chuligańskie, spożywanie alkoholu w rejonach sklepów. Mieszkańcy podczas spotkania wskazali problemy, na które policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie będą zwracać uwagę podczas pełnionych służb, a które zostaną naniesione na mapę zagrożeń.
W czwartek /11 lutego/ konsultacje społeczne zorganizowane zostały przez Komendę Miejską Policji Zielonej Górze w celu zapoznania mieszkańców i samorządowców z nowym narzędziem do poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego wdrażanym przez Policję. Konsultacje rozpoczął gospodarz spotkania Burmistrz Czerwieńska pan Piotr Iwanus, który podkreślił dotychczasową dobra współpracę pomiędzy samorządem, a Komendą Miejską i Komisariatem II Policji w Zielonej Górze. Podkreślił, że doskonała komunikacja ma również wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców miasta i gminy. Burmistrz wskazał na potencjalne miejsca zagrożone w mieście i gminie, na które należałoby, w jego odczuciu, zwrócić szczególna uwagę. Są to m.in. drogi publiczne, przejścia dla pieszych, węzeł kolejowy, okolice rzeki Odry. Uczestnicy spotkania wskazali policjantom na konieczność wyznaczenia na jednej z dróg w Nietkowie przejścia dla pieszych przy ośrodku zdrowia i poprosili o pomoc oraz wsparcie tej inicjatywy. Kolejnym etapem konsultacji było przedstawienie przez komendanta komisariatu II prezentacji obrazującej stan bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Czerwieńsk po likwidacji posterunku. Z dużym uznaniem zebranych spotkało się przedstawienie danych obrazujących ograniczenie i spadek przestępczości na podległym terenie pomimo wcześniejszych obaw mieszkańców związku z reorganizacją posterunku. Mapę zagrożeń zaprezentował Naczelnik Wydziału Sztab Policji i Prewencji KMP w Zielonej Górze. W prezentacji przedstawił czym jest Mapa Zagrożeń, a także zachęcił uczestników spotkania do aktywnego włączenia się w jej kreowanie i aktualizację. Wskazał, ze dzięki mapie zagrożeń policjanci mogą szybko poznać oczekiwania społeczne i uwzględnić je przy analizie i planowaniu służb na danym terenie, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo przy jednoczesnym ograniczaniu przestępczości i eliminowaniu zjawisk najbardziej uciążliwych społecznie.
źródło:
asp. szt. Alina Słonik
KPP w Sulęcinie
sierż. Kamila Wydych
KMP w Zielonej Górze