Naukowo o bezpieczeństwie w regionie
9 lutego odbyło się kolejne posiedzenie Lubuskiej Naukowej Rady Bezpieczeństwa z udziałem wojewody Władysława Dajczaka. Z uwagi na temat dotyczący wzmożonej migracji cudzoziemców z obszarów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Unii Europejskiej oraz jej wpływu na funkcjonowanie Układu z Schengen i bezpieczeństwo regionów. W posiedzeniu udział wzięli także przedstawiciele lubuskiej policji- mł. insp. Zbigniew Pytka oraz nadkom. Krzysztof Kubryń.
Ruchy migracyjne - diagnozować zmienioną sytuację
– Dzisiejsze spotkanie wpisuje się w cykl wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa w regionie – wprowadził w temat wojewoda Władysław Dajczak. – Ten nurt narracji dominuje w ostatnim czasie we wszystkich najważniejszych spotkaniach polityków. Wyraźnie chciałbym podkreślić, że w Lubuskiem nie mamy wydarzeń, które by mogły wzniecać niepokoje. Spotykamy się, aby zdiagnozować sytuację, ponieważ ta sytuacja się dynamicznie zmienia – zakończył wojewoda.
– Naukowe wsparcie rady polega na aliansie pomiędzy praktykami a naukowcami – mówił z kolei dr Jacek Jaśkiewicz. – Poszukując wspólnie wiedzy posiłkujemy się narzędziami z reguły pomijanymi przez praktyków, czyli analizą czy oceną ankiet. Wspólnie możemy wypracować pogłębioną ocenę zjawisk.
Lubuska Naukowa Rada Bezpieczeństwa jest ciałem o ogólnie zarysowanych celach, które można dostosowywać do aktualnych potrzeb w obszarze zwiększania bezpieczeństwa w regionie. Jej niezaprzeczalną wartość stanowi integrowanie środowiska straży, służb i inspekcji ze środowiskiem naukowymi i akademickim. Do chwili obecnej zaowocowało to działaniami wymiernymi, jak wspólna praca nad programem studiów, porozumienia w zakresie zapewniania studentom praktyk, wymiana doświadczeń i informacji dotyczących problemu dopalaczy i pracy z młodzieżą w tym temacie, ale również przyniosło efekt niewymierny, w postaci spojrzenia na sprawy bezpieczeństwa z innej perspektywy, którą daje wspomniane gremium.
W chwili obecnej zagadnieniem, które wymaga szczególnie uważnego podejścia i wszechstronnej analizy, jest kwestia wzmożonej migracji cudzoziemców z obszarów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Unii Europejskiej oraz jej wpływ na funkcjonowanie Układu z Schengen i bezpieczeństwo regionów, które zasiedlają cudzoziemcy i do których ewentualnie mają zostać rozlokowani. Z tego względu na wspomnianym spotkaniu rozważono kroki jakie mogłaby podjąć Rada we wspomnianym zakresie, w celu zwiększenia bądź zabezpieczenia bezpieczeństwa regionu i jego mieszkańców.
Lubuska Naukowa Rada Bezpieczeństwa
W dniach 16-17 kwietnia 2015 r. odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Naukowa: „Bezpieczeństwo Narodowe Polski. Zagrożenia i determinanty zmiany”. Pokłosiem konferencji, w czasie podjęto zagadnienia dotyczące m.in. cyberbezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego oraz bezpieczeństwa w regionie, była idea powołania przy Wojewodzie Lubuskim zespołu doradczego ds. bezpieczeństwa, składającego się z jednej strony z szefów służb, straży i inspekcji zajmujących się różnymi aspektami bezpieczeństwa w regionie, z drugiej zaś z przedstawicieli środowisk naukowych województwa.
Zarządzeniem Wojewody Lubuskiego z dnia 3 czerwca 2015 r. powołana została Lubuska Naukowa Rada Bezpieczeństwa. W jej skład weszli:
- Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej,
- Lubuski Komendant Wojewódzki Policji,
- Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny,
- Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii,
- Dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej,
- Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze
- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
- Dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego
- Dziekan Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim,
- Dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego,
- Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego,
Zadaniem Zespołu jest przedstawianie opinii naukowych dla Wojewody Lubuskiego w zakresie bezpieczeństwa, przy jednoczesnym wsparcie przez służby, straże i inspekcje przedsięwzięć naukowych związanych z bezpieczeństwem w regionie.
Pierwszym Przewodniczącym Rady został Dziekan Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Swoją funkcję będzie pełnił do 31.08.2016 r. Następnie przewodniczenie LNRB obejmie Dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego. Kolejne zmiany na stanowisku Przewodniczącego LNRB będą następować co roku 1 września.
Zgodnie z regulaminem LNRB spotyka się na 3 posiedzeniach zwyczajnych, w styczniu, czerwcu i wrześniu każdego roku. Ponadto może spotkać się na posiedzeniach doraźnych, zwoływanych przez Przewodniczącego w razie potrzeby.
Działania LNRC
W roku 2015 LNRB spotkała się na posiedzeniach w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w dniach: 27 maja, 29 września oraz 19 listopada. Na ostatnim z posiedzeń przedstawiono m.in. wyniki badań przeprowadzonych wśród gimnazjalistów, dotyczące zażywania dopalaczy oraz najważniejsze aspekty patologii występujących wśród młodzieży.
Materiały przygotowali m.in. prof. Sławomir Nikiel z Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr Tomasz Marcinkowski z PWSZ w Gorzowie Wlkp., zastępca Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Jolanta Musiała oraz podinsp. Anna Księżak-Nowak z Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.
Przedstawiciele Rady zaproszeni zostali na ćwiczenia, które odbyły się w ramach projektu Lubuski Alians Służb Mundurowych i cywilnych wobec handlu ludźmi i przestępczości transgranicznej. Ćwiczenia miały miejsce na poligonie w Wędrzynie i były wsparciem działań na rzecz bezpieczeństwa podczas Festiwalu Przystanek Woodstock. Tematem ćwiczeń było współdziałanie służb w celu opanowania agresywnej grupy podróżnej wraz z przeszukaniem pociągów w celu wykrycia narkotyków. W ćwiczeniu wzięła udział grupa pozorantów i Nadodrzański Oddział Straży Granicznej. Zaproszeni goście wzięli również udział w przeglądzie przygotowań służb, straży i inspekcji do Festiwalu Woodstock, przeprowadzonych w tym samym dniu na placu festiwalowym w Kostrzynie.
źródło: Marcin Jastrzębski
Lubuski Urząd Wojewódzki