Policjanci podsumowują 24. Finał WOŚP- było bezpiecznie
Bez wydarzeń związanych z łamaniem prawa przebiegł w województwie lubuskim 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Policjanci skupiali się na zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom tego wydarzenia. Dzięki ich pracy impreza odbyła się spokojnie i zgodnie z jej przesłaniem.
Ponad 600 policjantów brało udział w zabezpieczeniu tegorocznego, 24. już Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dbaliśmy o to, aby wszyscy uczestnicy tej imprezy mieli zagwarantowane bezpieczeństwo i mogli skupić się tylko na głównym jej przesłaniu- zbiórce pieniędzy dla potrzebujących. Praca policjantów rozpoczęła się dużo wcześniej, bowiem niezbędne były spotkania robocze z organizatorami, podczas których omawiane zostały zasady bezpiecznego kwestowania. Mundurowi dokładnie zapoznali się z cechami charakterystycznymi puszek kwestarskich, aby w dniu Finału mieli pełne rozpoznanie co do prawidłowości ich wykorzystywania.
Zaangażowanie sił policyjnych było widoczne. Policjanci swoją obecnością dawali uczestnikom akcji charytatywnej poczucie bezpieczeństwa. To też z pewnością studziło zapały tym, którzy mogli by łamać prawo. Praca policjantów miała bezpośrednie przełożenie na ostateczny stan bezpieczeństwa. W tym roku lubuscy policjanci nie odnotowali ani jednego incydentu, czy przypadku łamania prawa. Zatem zarówno kwestujący, jak i uczestnicy 24. Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogli czuć się bezpiecznie.
Lubuscy policjanci zaangażowani byli również w działania edukacyjno – profilaktyczne. Głównym hasłem, pod którym przebiegała praca prewencyjna, nosił nazwę „Mierzymy wysoko”. Edukacja, o której mowa objęła m.in. problematykę ochrony danych osobowych i opierała się na kampanii edukacyjnej pod nazwą „Bezpieczna tożsamość. Nieskradzione życie”. Policjanci informowali seniorów o zagrożeniach płynących z oszustw na tzw. „wnuczka”, „krewnego”, „policjanta” itp. Policjanci poinformowali osoby starsze, zainteresowane przekazaniem pieniędzy na Wielką Orkiestrę o tym, jak powinien wyglądać wolontariusz WOŚP (identyfikator, prawidłowe banderole na puszce), aby w trakcie zbiórki nie doszło do oszustw bądź wyłudzeń pieniędzy. Dzięki punktom informacyjnym zorganizowanym przez policjantów podczas Finału, mundurowi przestrzegali seniorów przed istniejącymi zagrożeniami przekazując im dedykowane materiały edukacyjne. Funkcjonariusze skutecznie zadbali również o bezpieczną asystę podczas konwojów zebranych pieniędzy.
http://www.lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/14387,Lubuscy-policjanci-w-trosce-o-bezpieczenstwo-uczestnikow-WOSP.html
http://www.lubuska.policja.gov.pl/go/serwis-informacyjny/aktualnosci/14386,Spotkanie-z-seniorami-przed-Finalem-WOSP.html
Opracował: kom. Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.