Aktualności

Debata o prawach człowieka

Data publikacji 09.12.2015

Każdego roku 10 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku w obchody włączyła się polska Policja.

Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ( rezolucja 423 (V) z 1950 roku) w rocznicę podpisania przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku. Przetłumaczona na większość języków świata Powszechna Deklaracja Praw Człowieka porządkuje osiągnięcia i postulaty człowieka, który od wielu setek lat toczy walkę o swoją wolność i godność. Deklaracja ustanowiła kanon praw politycznych, obywatelskich i społecznych przysługujących wszystkim ludziom. To pierwszy dokument dotyczący bezpośrednio praw człowieka, który został uzgodniony i przyjęty przez niemal 200 państw.

Jeszcze na początku XX wieku uznawanie praw człowieka leżało w gestii poszczególnych państw. Nie istniał żaden uniwersalny i prawnie wiążący katalog praw człowieka. Dopiero doświadczenia II wojny światowej skłoniły państwa do podjęcia aktywnych działań, które zminimalizują prawdopodobieństwo powtórzenia się historii masowego łamania praw człowieka. Deklaracja jest do dziś podstawą systemu ochrony praw człowieka ONZ.

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godnościi swoich praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.” (art. 1 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka)

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., mł. insp. Agata Sałatka wspólnie z nadkom. Piotrem Wiśniewskim, ekspertem Wydziałem Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp., pod patronatem Wojewody Lubuskiego zorganizowali 9 grudnia br. o godzinie 9.00 w gorzowskim kinie Helios spotkanie z młodzieżą lubuskich szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie rozpoczęła emisja filmu „Pan Lazhar”, co stało się punktem wyjścia do debaty z młodymi ludźmi o prawach człowieka. Tytułowy Pan Lazhar to algierski imigrant, który zajmuje miejsce tragicznie zmarłej nauczycielki w kanadyjskiej podstawówce. Jego niekonwencjonalne nauczanie przynosi nieoczekiwane efekty. Podczas spotkania przybliżono młodym ludziom okoliczności podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, jej przesłanie i najważniejsze zapisy. Debata była też okazją do podzielenia się własnymi doświadczeniami, przemyśleniami i ocenami zdarzeń dotyczących prowadzonych na świecie działań wojennych i związanych z tym incydentów łamania praw człowieka. Dyskutowano także o prawach i wolności człowieka w kontekście codziennego funkcjonowania w środowiskach lokalnych.

Natomiast 10 grudnia br. w godzinach 10.00 - 13.00  zaplanowano w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. wspólny dyżur Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. ds. Ochrony Praw Człowieka, mł. insp. Agaty Sałatki oraz Pełnomocnika ds. mniejszości narodowych i etnicznych na terenie województwa lubuskiego, Pawła Klimczaka. Zapraszamy mieszkańców województwa lubuskiego, którzy chcieliby zgłosić problem lub uzyskać poradę w kwestiach związanych z prawami człowieka. Można także kontaktować się pod nr tel. 95 738 1530.

Powrót na górę strony