Naczelnik o sytuacji na drogach
Konferencja podsumowująca działania na rzecz bezpieczeństwa na lubuskich drogach była kolejnym ze spotkań zorganizowanych w siedzibie Wojewody Lubuskiego. Z aktualnym stanem bezpieczeństwa w regionie zapoznał zgromadzonych szef lubuskiej drogówki, insp. Wiesław Widecki.
Co czwarty tragiczny w skutkach wypadek na drogach województwa lubuskiego powodowany jest w wyniku zaśnięcia lub zjechania z pasa przez przemęczonego kierowcę. Na skutek takich sytuacji w bieżącym roku śmierć poniosło 17 osób. 60 procent ofiar wypadków to zarazem ich sprawcy. O faktach tych informował przedstawicieli mediów szef lubuskiej drogówki, insp. Wiesław Widecki. Spotkanie zorganizowane zostało we wtorek, w siedzibie i z udziałem Wojewody Lubuskiego Katarzyny Osos. Zebrani dowiedzieli sie również, że wśród głównych przyczyn wypadków znalazła się również nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Wśród ofiar często spotykani są także kierujący jednośladami. Tylko podczas ostatnich miesięcy śmierć w wyniku wypadków poniosło 4 motocyklistów, 6 rowerzystów i 1 kierujący motorowerem.
Szef lubuskiej drogówki nie poprzestał na prezentacji danych statystycznych. Inspektor Widecki podkreślił, że działania na rzecz bezpieczeństwa prowadzone będą do skutku. Jako pozytywny przykład starań Policji wskazał widoczne ograniczenie liczby zdarzeń powodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Dzięki działaniom mundurowych w minionym roku liczba pijanych kierujących na lubuskich drogach spadła o 30 procent. Od stycznia lubuscy policjanci przeprowadzili ponad 400 tys. kontroli trzeźwości. Dzięki ich zaangażowaniu nietrzeźwość stanowi obecnie przyczynę mniej niż co 20 wypadku. Lubuscy policjanci skutecznie reagują również na zagrożenie powodowane przez piratów drogowych. W sytuacjach takich sprawcy najpoważniejszych wykroczeń tracą prawa jazdy. Od początku bieżącego roku lubuska Policja zatrzymała już 376 uprawnień do kierowania. W 227 przypadkach powodem takiej decyzji było rażące naruszenie przepisów, w kolejnych istotne przekroczenie prędkości.
Podczas wtorkowej konferencji nie mogło zabraknąć informacji na temat działań zaplanowanych na ostatni weekendem wakacji. Naczelnik Widecki zaznaczył, że policyjne patrole obecne będą przez ten okres na wszystkich głównych drogach regionu. Do wojewódzkiej akcji włączono każdą z jednostek. Lubuskich policjantów wspomagać będą też funkcjonariusze ITD i Straży Granicznej. Celem zaplanowanych na najbliższe dni działań będzie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy ostatnie dni wakacji wykorzystają na letnie wyjazdy. Pod szczególnym nadzorem, podobnie jak w poprzednich tygodniach, będzie trasa ekspresowa S-3. Z uwagi na prowadzone na niej inwestycje nie uda się uniknąć korków. Policyjnych patroli nie zabraknie jednak w okolicach Gorzowa, Międzyrzecza i Sulechowa. Wszędzie tam, gdzie obecność mundurowych jest konieczna, zmotoryzowani będą mogli liczyć na pomoc funkcjonariuszy.
kom. Sławomir Konieczny
Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie