Aktualności

Zatrzymani kolejni nieodpowiedzialni kierowcy

Data publikacji 15.07.2015

Na drogach województwa lubuskiego policjanci skutecznie walczą z nieodpowiedzlanymi kierowcami. Funkcjonariusze prowadzą liczne kontrole, które pozwalają zatrzymać osoby, które za kierownicą są nietrzeźwe lub poruszają się bez wymaganych uprawnień i dokumentów.

KPP Żagań

 

14 lipca tego roku, kilka minut po godzinie 13.00 szprotawscy policjanci otrzymali telefoniczne zgłoszenie o kolizji z udziałem dwóch samochodów na drodze w miejscowości Wiechlice (gm. Szprotawa).W czasie prowadzonych działań w tej sprawie policjanci ustalili, że 20-letni kierowca, jadąc samochodem osobowym m-ki Renault stracił panowanie nad pojazdem i tyłem auta uderzył w jadący prawidłowo samochód m-ki Audi.  31-letni kobieta kierująca samochodem m-ki Audi uskarżała się na bóle kręgosłupa i została przewieziona na badania do szpitala.

Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierowców. Uczestnicy zdarzenia drogowego byli trzeźwi, natomiast okazało się, że 20-letni sprawca wypadku w ogóle nie powinien kierować autem, bowiem ma czynny (do października 2017r.) zakaz kierowania pojazdami. Młody kierowca odpowie za to przed sądem.

podinsp. Sylwia Woroniec

 

KPP Krosno Odrz.

 

Policjanci z Gubina, pełnili służbę w nocy (13/14 lipca br.) na terenie miasta i gminy Gubin, w pewnym momencie zauważyli jak drogą krajową jedzie duży ciągnik rolniczy. Po zatrzymaniu mężczyzny do kontroli, okazało się, że kierujący nie posiada żadnych dokumentów uprawniających go do kierowania, a badanie jego stanu trzeźwości wykazało, iż miał on przeszło promil alkoholu w organizmie. Ponadto, początkowo 45-latek kilkakrotnie podawał inne dane osobowe, co utrudniało wykonywanie z nim czynności. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, natomiast ciągnik zabezpieczony został na policyjnym parkingu.

Mężczyzna odpowie za kierowanie w stanie nietrzeźwości, za co grozi wysoka kara finansowa oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do lat 15.

 

 

KPP Krosno Odrz.

 

Policjanci z Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego z krośnieńskiej komendy podczas codziennej służby spotykają się z wieloma sytuacjami, które niejednokrotnie stanowią zagrożenie dla ich życia bądź zdrowia. Każda interwencja wymaga od nich profesjonalnego podejścia do sytuacji, szybkiej analizy oraz prawidłowo podjętych czynności.  Wyjeżdżając w teren, nigdy nie wiedzą jaki przebieg będzie miała ich służba.

Podczas wtorkowego /14 lipca/ patrolu, policjanci z Krosna Odrz. zauważyli samochód marki Mazda wyjeżdżający z lasu, którego kierujący na widok radiowozu zawrócił i szybko przyśpieszył. Policjanci widząc zachowanie kierowcy, natychmiast pojechali za nim, dając kierowcy sygnały do zatrzymania si, które kierowca zignorował. Ponadto, gdy zauważył, że policjanci zrównali się z nim, uderzył lewym bokiem pojazdu radiowóz. Kierowca osobówki, nie zważając w dalszym ciągu na sygnały dawane przez policjantów, nadal próbował uciekać. W pewnym momencie po wyjechaniu z lasu na drogę asfaltową, jego samochód zaczął się toczyć. Wykorzystując tą sytuację, jeden z policjantów wyskoczył z radiowozu, chcąc zatrzymać kierowcę. Niestety drzwi były zamknięte. Po uruchomieniu samochodu ruszył dalej, przewożąc, jak się okazało, kobietę i dziecko. Mundurowi natychmiast podążyli za nim, zatrzymując go w chwili, gdy wjechał do stodoły sąsiadów. W rozmowie z funkcjonariuszami, mężczyzna przyznał się, że uciekał przed policjantami, gdyż miał czynny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych za jazdę w stanie nietrzeźwości. Ponadto pojazd którym jechał nie był dopuszczony do ruchu, nie posiadał on także wymaganego ubezpieczenia OC, a numery tablicy rejestracyjnej nie były przypisane do tego pojazdu.

Mężczyzna w chwili zatrzymania był trzeźwy. Usłyszał zarzut niestosowania się do orzeczonego przez sąd zakazu. 50-latek odpowie także za spowodowanie kolizji, jazdę pojazdem niedopuszczonym do ruchu, brak ubezpieczenia, a także przewożenie dziecka bez fotelika oraz niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa zarówno przez niego jak i pasażerkę.

asp. szt. Justyna Kulka

 

KPP Nowa Sól

 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fiatem. Mężczyzna nie miał przy sobie dokumentów pojazdu i prawa jazdy. Policjanci sprawdzili jednak, że 44-letni nowosolanin w ogóle nie posiada uprawnień. Okazało się, że kiedyś był posiadaczem prawa jazdy, ale zostało one sądownie zatrzymane na okres trzech lat. Po takim czasie mężczyzna, aby wsiąść za kierownicę powinien zdać ponownie egzamin na prawo jazdy. Mimo, że zakaz sądowny minął kierowca nie podszedł do egzaminu. Podczas kontroli policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierującego. Mężczyzna miał blisko dwa promile. Za nieodpowiedzialne zachowanie kierowca odpowie przed Sądem. Grozi mu ponowny zakaz kierowania pojazdem oraz wysoka grzywna. Nietrzeźwy kierowca odpowie również brak dokumentów oraz za kierowanie samochodem bez uprawnień.

sierż.sztab. Katarzyna Wąsowicz

 

KMP Zielona Góra

W ramach działań „Trzeźwy Poranek”, policjanci ruchu drogowego kontrolują stan trzeźwości kierujących na losowo wybranych ulicach. Do tej pory działania odbyły się już na większości głównych zielonogórskich ulic.
Podczas takich kontroli, policjanci w ciągu zaledwie godziny są w stanie sprawdzić stan trzeźwości nawet kilkuset kierujących. Dzisiaj jednak wynik działań był zaskakujący dla samych policjantów. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości jednego z kierujących, policjanci  rozpoznali go jako sprawcę wykroczenia, któremu tydzień wcześniej zatrzymali prawo jazdy. Wtedy to /08.07/ kierującego dostawczym Citroenem Jumper nagrał video rejestrator o godzinie 6.50. w Raculi na ul. Głogowskiej. 25-letni zielonogórzanin nie tylko jechał z prędkością 102km/h – czyli 52 km ponad dopuszczalny limit w obszarze zabudowanym, ale również spowodował kolizję i nie posiadał przy sobie dokumentów. Popełnił więc trzy wykroczenia. Policjanci odstąpili od karania mandatem karnym i sprawa została skierowana do sądu. Kierującemu zostało zatrzymane prawo jazdy.  
Po dzisiejszym zatrzymaniu go podczas kontroli drogowej, będzie miał zatrzymane prawo jazdy na co najmniej pół roku. Po popełnieniu wykroczenia z dnia 8 lipca i zatrzymaniu prawa jazdy, według nowych przepisów kierujący miał zatrzymane prawo jazdy na 3 miesiące. Jeśli jeszcze raz zostanie zatrzymany bez uprawnień, wtedy zostaną mu odebrane uprawnienia,  a warunkiem odzyskania uprawnień do kierowania będzie zdanie ponownie egzaminu na prawo jazdy.
Ponadto policjanci zatrzymali także mężczyznę, który na ich widok próbował zawrócić. Okazało się, że mężczyznę ma cofnięte uprawniania do kierowania, a więc w stosunku do niego została wydana decyzja administracyjna o cofnięciu uprawnień do kierowania. W związku z tym wsiadając za kierownicę popełnia przestępstwo z Art. 180a kodeksu karnego czyli prowadzi pojazd mechaniczny bez uprawnień.
Od 18 maja obowiązują nowe przepisy, zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe z naruszeń w ruchu drogowym. Mimo, że obowiązują już prawie 2 miesiące – wciąż zdarzają się kierowcy, którzy o tym zapominają lub świadomie je lekceważą.

 

nadkom. Małgorzata Stanisławska

 

 

 

  • Zatrzymani kolejni nieodpowiedzialni kierowcy
  • Zatrzymani kolejni nieodpowiedzialni kierowcy
  • Zatrzymani kolejni nieodpowiedzialni kierowcy
  • Zatrzymani kolejni nieodpowiedzialni kierowcy
  • Zatrzymani kolejni nieodpowiedzialni kierowcy
Powrót na górę strony