Aktualności

Edukacja przynosi skutek. Lubuszanie dbają o bezpieczną podróż.

Data publikacji 17.02.2015

Osoby podróżujące po lubuskich drogach coraz częściej zapinają pasy. Dbają też o bezpieczeństwo najmłodszych, bo niemal wszystkie dzieci są przewożone w fotelikach – wynika z raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za 2014 rok. Działania lubuskich policjantów przynoszą skutek, bo nasz region jest w czołówce.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowała raport za 2014 rok dotyczący pasów i fotelików. Wynika z niego, że lubuscy kierowcy, a także pasażerowie, coraz częściej zapinają pasy. W 16 województwach i 86 punktach pomiarowych sprawdzono ponad 100 tysięcy aut i ich pasażerów. W naszym regionie na 5504 zbadanych, 5410 poruszało się z zapiętymi pasami (98%). To wynik plasujący lubuskie w czołówce. Taka liczba świadczy o większej świadomości podróżujących. To także rezultat działań prewencyjnych prowadzonych przez policjantów drogówki w całym województwie. Wśród pasażerów jadących na tylnej kanapie istniało przekonanie, że nie muszą mieć zapiętych pasów. Dziś Lubuszanie są jednak świadomi tego, że bez pasów zagrożone jest nie tylko ich życie, ale także osoby siedzącej z przodu. W razie wypadku istnieje większa szansa na wyjście bez urazów. Brak pasów bezpieczeństwa jest obok nadmiernej prędkości i małego doświadczenia młodego kierowcy, najczęściej wymienianą przyczyną śmierci i ciężkich obrażeń w wypadkach drogowych. Policjanci przypominają, że choć pasy nie są obowiązkowe dla kobiet w ciąży, prawidłowo ułożony poniżej brzucha, w razie zderzenia, może uratować życie. Jazdę w pasach bezpieczeństwa kobietom ciężarnym rekomenduje także Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Lubuska drogówka prowadzi szerokie działania edukacyjne, mające zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przewożonych dzieci. Przynoszą one skutek, bo wg raportu KRB RD, w 2014 roku 98% najmłodszych było przewożonych zgodnie z przepisami. Mundurowi nadal będą prowadzić podobne działania, aby w jak największym stopniu chronić dzieci przewożonych w pojazdach.

Praca policjantów Ruchu Drogowego systematycznie przynosi rezultaty. Z każdym rokiem na drogach naszego regionu jest bezpieczniej. W 2014 roku na lubuskich drogach zginęło najmniej osób (81) od momentu utworzenia województwa lubuskiego. Policjanci deklarują, że nadal będą kontynuować działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

 

sierż. Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

  • Edukacja przynosi skutek. Lubuszanie dbają o bezpieczną podróż.
Powrót na górę strony