Aktualności

PRZESTRZEGANIE PRAW I WOLNOŚCI CZŁOWIEKA W REALIZACJI ZADAŃ PRZEZ POLICJANTÓW PEŁNIĄCYCH SŁUŻBĘ W POMIESZCZENIACH DLA OSÓB ZATRZYMANYCH KPP, KMP WOJ. LUBUSKIEGO ORAZ W POLICYJNEJ IZBIE DZIECKA WYDZIAŁU KONWOJOWEGO KWP W GORZOWIE WLKP.

Data publikacji 05.10.2017

27 i 28 września br. w sali narad Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. odbyły się szkolenia dla policjantów pełniących służbę w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych KPP, KMP woj. lubuskiego oraz w Policyjnej Izbie Dziecka Wydziału Konwojowego KWP w Gorzowie Wlkp. Szkolenia przeprowadziła mł. insp. Agata Sałatka, Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. ds. Ochrony Praw Człowieka, asp. Wojciech Wojtal z Wydziału Kontroli, podkom. Andrzej Ryczaj oraz asp. szt. Paweł Radzimski z Wydziału Konwojowego KWP w Gorzowie Wlkp.

Celem spotkania była profesjonalizacja wykonywanych przez Policję czynności
w aspekcie przestrzegania praw i wolności człowieka, etyki zawodowej w relacjach służbowych i poza służbą. Uwrażliwianie policjantów na kwestie poszanowania godności oraz kształtowanie pożądanych postaw i zachowań policjantów.

Podczas szkolenia mł. insp. Agata Sałatka przypomniała funkcjonariuszom czym są prawa człowieka, jaki mają charakter oraz jak ich przestrzeganie jest istotne w aspekcie oceny społecznej naszej formacji oraz budowania zaufania do Policji. Omówione zostały również zapisy Zarządzenia Nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 roku w sprawie „Zasad etyki zawodowej policjanta”, wybrane przepisy Ustawy o Policji.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się o krajowych i międzynarodowych regulacjach prawnych związanych z bezwzględnym zakazem stosowania tortur.

Nacisk położono także na treść artykułu 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który mówi, że: „Nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu”.

 Asp. Wojciech Wojtal z Wydziału Kontroli omówił przyczyny i okoliczności,
w jakich dochodzi do wydarzeń nadzwyczajnych w Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych
oraz w Policyjnej Izbie Dziecka oraz podczas konwojowania i doprowadzania.

Przepisy i regulacje prawne służby w PdOZ przypomniał asp. szt. Paweł Radzimski
z Wydziału Konwojowego.

Podkom. Andrzej Ryczaj podzielił się z uczestnikami szkolenia doświadczeniami
i uwagami związanymi z wprowadzeniem kajdanek stosowanych na nogi.

Powrót na górę strony