Aktualności

Historia człowieka = nieodrobione lekcje

Data publikacji 09.04.2013

„…film CYGAN to ludzki, trudny i głęboki film. Jest dla mnie bardzo ważny!” – powiedziała studentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp., która wraz ze swoimi kolegami i koleżankami z uczelni oraz gimnazjalistami z gorzowskiej 6 i 9-tki obejrzała czesko-słowacki obraz na temat słowackich Romów. „…takie dyskusje to prawdziwe rozmowy z ludźmi o ludziach”.  

Podczas debaty wspólnie z nadkom. Beatą Zbańską psychologiem z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Igą Borowską – Krajnik ze Związku Romów Polskich Odział w Gorzowie Wlkp. postawiliśmy sobie cel debaty – zrozumieć nastawienie polaków do mniejszości narodowych. Podczas rozmowy okazało się, że od tysięcy lat człowiek nie odrabia lekcji z historii.
 
Uczestnicy debaty zauważyli, że mimo postępu cywilizacji człowieka wciąż spychamy drugiego człowieka na margines. Nawet doświadczenia II Wojny Światowej włącznie z zagładą 20 000 Romów w obozie w Auschwitz-Birkenau nic człowieka nie nauczyły. Młodzież trafnie zauważyła, że społeczności romska zamknęła się na inne narody co oczywiście spowodowane jest wypychaniem Romów ze społeczeństw. Prowadzący spotkanie mówili również o odpowiedzialności prawnej za tzw. „mowę nienawiści”. Gorzowskie doświadczenia dot. stosunku do Romów opisane przez gościa debaty Igę Borowską – Krajnik napawają optymizmem – człowiek może egzystować z drugim człowiekiem bez ksenofobicznych i rasistowskich uwag, prześladowań i opluwania.
 
Nadkom. Beata Zbańska zauważyła, że film CYGAN i jego główny bohater to przykład historii podnoszenia się z kolan i popatrzenia na siebie samego dobrym okiem pełnym wartości. Koniec filmu pokazuje też jak trudno jest czasami w młodym wieku udźwignąć brzemię otoczenia i sytuacji, które popychają niektóre osoby nawet do zbrodni. Ten film uderza w nas ludzi ze spóźnionym zapłonem. Puenta – uśmiechajmy się do ludzi – UŚMIECH NIE MA KOLORU ANI UPRZEDZEŃ
Debatę po seansie poprowadzili moderatorzy – nadkom. Beata Zbańska psycholog, Koordynator Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Iga Borowska – Krajnik ze Związku Romów Polskich Odział Gorzowie Wlkp. oraz kom. Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Materiały dot. mniejszości narodowych dla wykładowców uczelni wyższych i gimnazjów przygotował kom. Marek Waraksa - Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. ds. Ochrony Praw Człowieka.

Przed seansem organizatorzy Projektu wręczyli za dwie recenzje z filmu „Nietykalni” dyplomy podpisane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. i nagrody ufundowane przez kino Helios (bilety do kina i filmy na DVD) oraz Wydział Prewencji KWP Gorzów Wlkp. Laureatami są Tatiana Rodzeń (najciekawsza recenzja) i Eryk Koziara (wyróżnienie za pracę). Wymienieni uczniowie są uczniami Gimnazjum nr 9 w Gorzowie Wlkp.

W kinie HELIOS w Gorzowie Wlkp. na w/w filmie pojawili się uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum nr 6 i 9 oraz studenci z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. Na koniec debaty organizatorzy zaprosili młodzież do Konkursu na recenzję filmową pn. „Byłem, obejrzałem, rozwiązałem problem”.

Kolejny seans w ramach IV edycji Projektu w Kinie HELIOS w Gorzowie Wlkp. to:

GRA w reż. Ruben Östlund, który odbędzie się 23 kwietnia 2013 r. godz. 09.00 (tematem projekcji będą TRUDNE DORASTANIE, PSYCHOMANIPULACJA, PATOLOGIE).

Organizatorem spotkań w ramach Projektu jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Gorzowie Wlkp. i Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Zespołem Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.  oraz Kinem Helios w Gorzowie Wlkp. i Kinem Cinema City w Zielonej Górze.

Projekt „OBEJRZAŁEM problem” otrzymał patronat LUBUSKIEGO KURATORA OŚWIATY i patronat medialny Radia ESKA.

Opracował: kom. Piotr Wiśniewski, Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

  • Historia człowieka = nieodrobione lekcje
  • Historia człowieka = nieodrobione lekcje
  • Historia człowieka = nieodrobione lekcje
  • Historia człowieka = nieodrobione lekcje
  • Historia człowieka = nieodrobione lekcje
Powrót na górę strony