Dotknęliśmy „NIETYKALNYCH”
„…UPRZEDZENIA BĘDĄ ZAWSZE BO LUDZIOM PROŚCIEJ JEST NIE MYSLEĆ…” – zaintonowała jedna z uczennic biorąca udział w debacie po filmie „NIETYKALNI” w kinie Cinema City w Zielonej Górze. Z zielonogórską młodzieżą rozmawialiśmy jak przeciwstawić się stereotypom i uprzedzeniom.
Prowadzący debatę próbowali rozłożyć na czynniki pierwsze istotę stereotypów i uprzedzeń oraz zastanowić się dlaczego tak łatwo „niektóre osoby” z nich korzystają. Bohaterowie filmu „Nietykalni” pokazali oglądającym, że dobre poznanie drugiego człowieka, pochylenie się nad nim, pozwola na przeciwstawienie się niszczącej sile uprzedzeń. Dwójka filmowych bohaterów udowodniła młodzieży jak blisko mogą być ludzie z tak dalekich rejonów społecznych.
Jeden z uczniów powiedział, że Driss dał niepełnosprawnemu przyjacielowi zaufanie, oparcie „i przede wszystkim nie użalał się nim” co mu bardzo odpowiadało. Jak zauważyła jedna z uczennic język Drissa mógł być w niektórych momentach za bardzo lekceważący, ale mimo wszystko to pozytywny bohater wymykający się stereotypom.
W używaniu stereotypów i uprzedzeń należy pamiętaj o jednej bardzo ważnej rzeczy i o tym przy przypominamy - „ZŁO MOŻE UROSNĄĆ” jak pisali Marek Edelman i Paula Sawicka w książce „I była miłość w getcie”.
Debatę po seansie poprowadzili moderatorzy/eksperci – Wioleta Sokołowska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze i kom. Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. W debacie uczestniczyła również podkom. Małgorzata Urbańska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze. Po debacie przeprowadzono wśród uczniów badania ankietowe na temat oceny Projektu „Obejrzałem Problem”. Wyniki badan poznamy na przełomie kwietnia i maja 2013 roku.
W kinie CINEMA CITY w Zielonej Górze na w/w filmie pojawili się uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze i Publicznego Gimnazjum w Przylepie. Materiały dla nauczycieli przydatne do prowadzenia lekcji wychowawczych dot. szacunku do drugiej osoby i tolerancji przygotował i wręczył osobiście kom. Marek Waraksa Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. ds. Ochrony Praw Człowieka.
Na koniec debaty organizatorzy zaprosili młodzież do Konkursu na recenzję filmową pn. „Byłem, obejrzałem, rozwiązałem problem”. Kolejny seans w ramach IV edycji Projektu w Kinie CINEMA CITY w Zielonej Górze to:
„DRAPACZ CHMUR” w reż. Rune Schjott, który odbędzie się 22 marca 2013 r. godz. 10.30 (tematem projekcji będą DOJRZEWANIE SEKSUALNE, PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE, INICJACJA SEKSUALNA).
Organizatorem spotkań w ramach Projektu jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Gorzowie Wlkp. i Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Zespołem Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Kinem Helios w Gorzowie Wlkp. i Kinem Cinema City w Zielonej Górze.
Projekt „OBEJRZAŁEM problem” otrzymał patronat LUBUSKIEGO KURATORA OŚWIATY i patronat medialny Radia ESKA.
źródło: kom. Piotr Wiśniewski
Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.