Aktualności

Trzymając telefon zamiast kierownicy ryzykujesz życie, zatem „Łapki na kierownicę”

Data publikacji 15.03.2024

„Łapki na kierownicę” to ogólnopolska akcja ukierunkowana na kierowców, którzy podczas jazdy samochodem korzystają z telefonu komórkowego trzymając go w ręku. Musimy pamiętać, że wykorzystywany w nieodpowiednim czasie, może być przyczyną niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Dlatego chcąc zmniejszyć ilość wypadków oraz zwiększyć świadomość wśród kierujących, policjanci krośnieńskiej drogówki, podczas kontroli drogowych, przypominają o obowiązującym zakazie korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, a także o konsekwencjach jego złamania.

Policjanci krośnieńskiej drogówki dokładają wiele starań, by na drogach powiatu było bezpiecznie. W tym celu prowadzą liczne działania, w trakcie których sprawdzają między innymi prędkość z jaką kierowcy prowadzą pojazdy, czy wykonywane przez nich manewry są zgodne z obowiązującymi przepisami i nie zagrażają bezpieczeństwu innych uczestników drogi, a także zwracają uwagę na stan techniczny nadjeżdżającego w ich kierunku samochodu. By jeszcze bardziej propagować bezpieczeństwo, włączają się w ogólnopolskie akcje.

W czwartek (14 marca) policjanci Wydziału Ruchu Drogowego realizując założenia akcji „Łapki na kierownicę” podczas prowadzonych kontroli prędkości, zwracali szczególną uwagę na kierowców, którzy w trakcie jazdy korzystają z telefonu komórkowego trzymając go w ręku. Celem działań było propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze oraz uzmysłowienie kierującym, iż jazda z telefonem w ręku zwiększa kilkukrotnie ryzyko wypadku, a kilka sekund, które poświęcamy na odebranie telefonu, czy też spojrzenie kto dzwoni, może doprowadzić do tragedii na drodze. Korzystając z telefonu podczas jazdy, przestajemy się koncentrować na drodze, nie zwracamy uwagi na to co się dzieje wokół, a co za tym idzie reakcja na zdarzenie jest opóźniona i nieadekwatna do sytuacji. Dlatego bądź odpowiedzialnym kierowcą i „Łapki na kierownicę”.

Przypominamy, że korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem, zagrożone jest karą grzywny w wysokości 500 złotych i 12 punktów karnych.

komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • kierowca trzyma w ręku telefon
  • kierowca trzyma w ręku telefon
  • policjant stoi przy drodze
  • policjant stoi przy drodze
  • policjant kontroluje prędkość
  • policjant kontroluje prędkość

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.77 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony