Aktualności

Liczy się bezpieczeństwo - Lubuscy policjanci gotowi do działań podczas długiego weekendu

Data publikacji 07.06.2023

Lubuscy policjanci ruchu drogowego już od rana widoczni są na drogach regionu. Długi czerwcowy weekend kiedy wypada „Boże Ciało”, zawsze jest dla nich sporym wyzwaniem. Bo mowa o odpowiedzialnym zadaniu jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim zmotoryzowanym, którzy w tym czasie będą pokonywać lubuskie arterie komunikacyjne. Policjanci sprawdzać będą trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdów, a także zdecydowanie reagować na przypadki łamania prawa oraz niebezpiecznej jazdy. Zatem noga z gazu. Liczy się bezpieczeństwo!

Po raz kolejny przed nami kilka dni wolnych. Wszystko za sprawą święta jakim jest „Boże Ciało” przypadające na 8 czerwca. Wielu skorzysta zapewne z możliwości przedłużenia weekendu biorąc w piątek urlop. Biorąc ponadto pod uwagę fakt, że słupek rtęci coraz śmielej wędruje ku górze, jest to czas z niecierpliwieniem oczekiwany przez wszystkich i będzie się cieszył dużym powodzeniem - piękna, słoneczna pogoda, przedsmak lata, grille, spotkania, zabawy, imprezy rozrywkowe, kulturowe czy sportowe, procesje. Po okresie zimowym radość jest tym bardziej spotęgowana. Niemniej zawsze po zakończeniu tak długich weekendów, przychodzi czas refleksji. Policyjne statystyki szybko przekonują nieprzekonanych, że nieszczęść i ludzkich tragedii jest zbyt wiele. Dlatego to czas wytężonej pracy dla wszystkich lubuskich policjantów, którzy w całodobowych służbach dbać będą o bezpieczeństwo Lubuszan i wszystkich tych, którzy w tym czasie przebywać będą w naszym regionie. Z ich strony zawsze jest gwarancja dobrze wykonanej pracy. Ale to może okazać się niewystarczające. Po drugiej stronie musi być zdrowy rozsądek, odpowiedzialność i pokora. Sporo pracy będą mieli policjanci ruchu drogowego. Dlatego, że w tym czasie ruch na drogach zawsze gęstnieje, a nie zawsze za kierownicą siadają kulturalni kierowcy. Tutaj ze strony Policji zawsze idzie jasny i czytelny przekaz- odpowiedzialny kierowca może liczyć na cenne wskazówki i porady. Natomiast dla drogowych piratów nie będzie taryfy ulgowej.

Policjanci w „białych czapkach” wyposażeni w nieoznakowane radiowozy z videorejestratorem oraz laserowe mierniki prędkości zwracać będą szczególną uwagę na prędkość z jaką będą jechać kierowcy. Przypomnijmy, że to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji. Bacznie obserwowane będzie zachowanie kierowców na drodze, sposób w jaki przewożą pasażerów – czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci korzystają ze specjalnych fotelików. W ruch pójdą alkotesty i testery narkotykowe, dlatego kierowcy powinni spodziewać się kontroli związanych ze stanem psychofizycznym. Warto przypomnieć, że jeśli poprzedniego wieczoru piliśmy alkohol, to nigdy nie ryzykujmy i sprawdźmy czy jesteśmy trzeźwi. Zawsze – o każdej porze dnia i nocy – możemy wybrać się na komisariat czy komendę Policji i tam anonimowo sprawdzić stan trzeźwości.

Często powtarzamy, że do każdej podróży warto się odpowiednio wcześniej przygotować. Nie zapominajmy o sprawdzeniu stanu technicznego naszego pojazdu, który ma istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze i pozostałych użytkowników drogi. Skontrolujmy oświetlenie, płyny eksploatacyjne, opony, zadbajmy o prawidłowe zabezpieczenie naszego bagażu. Poświęcenie tych kilku, kilkunastu minut sprawi, że na drodze będziemy czuć się pewniej. Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i zrelaksowani. Podczas jazdy, gdy ogarnie nas zmęczenie czy znużenie, zróbmy sobie przerwę, zjedźmy na parking. Krótki spacer, wypicie kawy sprawi, że poczujemy się lepiej. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach warto pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych budową czy zdarzeniem drogowym będzie mogli pojechać inną drogą.

Ale najważniejsze to wdrożyć te zasady w życie. Nad bezpieczeństwem wszystkich zmotoryzowanych będą czuwać lubuscy policjanci. Dla nas ten długi weekend to przede wszystkim czas wytężonej służby. Służby na rzecz bezpieczeństwa – tak, aby każdy powracający z czerwcowych wyjazdów przywoził ze sobą tylko pozytywne wspomnienia, a co najważniej wrócił do domu cało i zdrowo.

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Foto/video: młodszy aspirant Mateusz Sławek

 • policjantka kontroluje stan ogumienia pojazdu
 • policjanci kontrolują prędkość pojazdów
 • policjantka kontroluje dokumenty kierowcy
 • policjantka kontroluje prędkość pojazdów
 • policjantka kontroluje dane kierowcy
 • policjant kontroluje dokumenty kierowcy
 • policjantka kontroluje stan trzeźwości kierowcy
 • policjant stoi przy motocyklu
 • policjantka kontroluje prędkość pojazdów
 • policjant kontroluje prędkość pojazdów
 • policjantka zatrzymuje pojazd do kontroli
 • policjanci podczas kontroli drogowej
 • policjantka kontroluje stan trzeźwości kierowcy
 • kufer na motocyklu
 • policjant rozmawia z kierowcą

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony