Aktualności

Sierżant Karolina Dziwura opowiada jak trafiła w policyjne szeregi

Data publikacji 10.10.2022

Sierżant Karolina Dziwura to sympatyczna policjantka, która lata na szybowcach i nosi granatowy mundur. Opowiada, jak trafiła do Policji. Przeczytaj, a może też wstąpisz w nasze szeregi!

-Witaj Karolina, jaka była Twoja droga do momentu, kiedy założyłaś granatowy mundur? Co Cię skłoniło, żeby pełnić służbę właśnie w Policji?

- Studiowałam na Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, gdzie miałam również kierunek związany z bezpieczeństwem i z lotnictwem. Po studiach ukończyłam kurs oficerski i pomyślałam, że może jednak spróbowałabym swych sił w Policji. W tym moim postanowieniu utwierdzili mnie również rodzice, którzy zachęcali mnie żebym spróbowała. Z drugiej strony, ja też zawsze myślałam o Policji, żeby zobaczyć jak tu jest. Lubię wyzwania i wiedziałam, że to jest ciekawy zawód, lubię także pomagać ludziom.

 

- To ciekawe i nietypowe studia! Lubisz samoloty? Masz hobby z tym związane?

- Tak, bardzo lubię samoloty i lubię latać, jestem pilotem szybowcowym, ukończyłam kurs szybowcowy i latam w różnych aeroklubach w Polsce. Lotnictwo to moja pasja. Chciałabym się rozwijać w tym kierunku, może w przyszłości właśnie tu w Policji.

 

- Czy masz tradycje rodzinne, jeżeli chodzi o służbę w mundurze? Ktoś z Twojej rodziny służy w jakiejś formacji?

- Nie, ja jestem pierwszą taką osobą, chociaż mój pradziadek był ułanem, dlatego też w moim domu, zawsze gdzieś przewijały się wartości związane ze służbą dla Ojczyzny, pomoc innym, takie wartości patriotyczne towarzyszyły mi już od najmłodszych lat.

 

- Myślisz, że trudno zostać policjantem?

- Jeżeli tylko ktoś chce służyć w tej formacji, chce pomagać ludziom, to warto spróbować swoich sił. Pierwszy krok to złożenie dokumentów. Ja przyszłam do Komendy Powiatowej Policji w Żarach i w Zespole Kadr i Szkolenia panie wszystko bardzo przejrzyście mi wyjaśniły - jak wygląda cała procedura i jakie dokumenty trzeba złożyć. Od tego rozpoczął się cały proces rekrutacji. Wszystko przebiegło bardzo dobrze - test wiedzy, test sprawności, czy rozmowa kwalifikacyjna. Wszystko było troszkę utrudnione i wydłużyło się w czasie z uwagi na pandemię, ale bardzo dobrze wspominam cały etap rekrutacji. Udało mi się i jestem od roku policjantką, podoba mi się ten zawód.

 

- Czy po roku nadal myślisz, że służba w Policji to jest coś dla Ciebie, czy miałaś inne  oczekiwania, czy jesteś zadowolona?

- Tak, bardzo mi się tu  podoba. Każdy dzień jest inny i każdego dnia uczę się czegoś nowego, tu nie ma czasu na nudę.

 

- Jak byś zachęciła młodych ludzi, czy to atrakcyjna praca?

- Myślę, że dla młodych ludzi, ta pensja jest na dobrym poziomie. Oczywiście ważna jest satysfakcja z tej pracy, że można robić coś dobrego, pomóc drugiemu człowiekowi, zatrzymać przestępcę. Ta praca nie jest monotonna, kiedy przychodzi się do służby, to czeka na nas  codziennie coś innego.

 

- Dziekuję bardzo za rozmowę!

 

Zachęcamy wspólnie z Karoliną do spróbowania swych sił w Policji. Więcej informacji na stronie: SŁUŻBA W POLICJI - DOBÓR

 

nadkomisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

Powrót na górę strony