Aktualności

Działania z dronem w trosce o bezpieczeństwo podróżnych

Data publikacji 15.09.2022

Bezpieczeństwo na drodze w głównej mierze zależy od zachowania uczestników ruchu. Przestrzeganie przepisów jest priorytetem w dążeniu do minimalizowania zagrożeń. Dlatego policjanci drogówki dbając o bezpieczeństwo podróżnych wykorzystują wszystkie dostępne narzędzia, w tym także drona, który z powietrza monitoruje sytuacje na drodze i umożliwia mundurowym eliminowanie z ruchu najbardziej krewkich kierowców.

W trosce o zapewnianie bezpieczeństwa wszystkim podróżnym, lubuscy policjanci wykorzystują wiele specjalistycznych urządzeń i pojazdów. Są to między innymi nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, szybkie motocykle, nowoczesne urządzenia służące do mierzenia prędkości i stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, a także drony. Bezzałogowe statki powietrzne bardzo często realizują działania poświęcone bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale także są świetnym narzędziem do monitorowania zachowań kierowców i respektowania przez nich znaków i sygnałów drogowych. Dzięki posiadającej 30-krotny zoom kamerze, zamontowanej do drona, mundurowi z powietrza mogą dokładnie dostrzec niebezpieczne zachowania kierowców jak i pieszych.

Tym razem policyjny dron wykorzystywany był w działaniach prowadzonych w powiecie krośnieńskim. Policjanci drogówki sprawdzali zachowanie kierowców na niebezpiecznym skrzyżowaniu, na którym często dochodzi do zdarzeń drogowych. Dzięki obserwacji z powietrza funkcjonariusze jeszcze skuteczniej mogli przyjrzeć się w jaki sposób kierowcy łamią przepisy i zdyscyplinować tych najbardziej nieodpowiedzialnych. Bezzałogowy statek powietrzny staje się narzędziem coraz częściej wykorzystywanym w pracy policjantów dzięki swojej mobilności oraz wszechstronności zastosowania, a to wszystko, aby jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Pamiętajmy, że mino wielu działań oraz policyjnych akcji, bezpieczeństwo na drodze w znacznej mierze zależy od nas samych. Bądźmy odpowiedzialni wsiadając za kierownicę, a także korzystając z drogi jako pieszy, aby nie stać się sprawcą lub ofiarą drogowej tragedii.

 

Opracował: sierżant sztabowy Karol Florczak

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Foto i video: komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzeńskim 

  • Policjanci sterują dronem
  • Policjant obserwuje monitor kamery drona
  • Policjant steruje dronem
  • Policjanci obserwują obraz z kamery drona
  • Dron podczas lotu
  • Policyjny dron

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.32 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony