Aktualności

Dbamy o bezpieczeństwo na drogach z lądu i powietrza

Data publikacji 16.02.2022

Bezpieczeństwo na drogach zależy w dużej mierze od zachowania kierowców i przestrzegania przez nich przepisów ruchu drogowego. Jak wygląda sytuacja na drogach powiatu sprawdzali policjanci krośnieńskiej drogówki podczas działań „Bezpieczny Powiat”. W realizacji zadań wspomagali ich funkcjonariusze z innych jednostek, którzy przy użyciu drona i wideorejestratora wychwytywali wszelkie nieprawidłowości i jeszcze skuteczniej oddziaływali na kierujących.

Prędkość, a także nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Dlatego też, by przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze, policjanci krośnieńskiej drogówki organizują cyklicznie działania „Bezpieczny Powiat”, podczas których sprawdzają czy kierujący respektują przepisy ruchu drogowego, a gdy zachodzi konieczność eliminują z dróg nieodpowiedzialnych kierowców. We wtorek (15 lutego ) w realizacji zadań, wspomagał ich policyjny dron obsługiwany przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji z Gorzowa Wielkopolskiego oraz radiowóz z wideorejestratorem wraz z policjantami grupy Speed z Zielonej Góry. Mundurowi usytuowani na skrzyżowaniu dróg, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych obserwowali, czy kierujący stosują się do znaku „STOP” i nie powodują niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dzięki kamerze z trzydziestokrotnym zoomem, w którą wyposażony jest bezzałogowy statek powietrzny, mundurowi wychwytywali każde wykroczenie popełnione przez kierujących, a informacja niezwłocznie przekazywana była do będących w pobliżu patroli, którzy wyciągali konsekwencje wobec kierowców łamiących przepisy. Już w pierwszych minutach trwania działań, dron zarejestrował kilka wykroczeń za popełnienie których policjanci ukarali kierujących mandatem karnym. By przeciwdziałać niebezpiecznym zdarzeniom na drodze, mundurowi obserwowali także zachowanie kierujących podróżujących po drodze krajowej numer 32, w szczególności czy dostosowują się do ograniczeń prędkości jakie występują na tej drodze oraz czy ich sposób jazdy i wykonywane przez nich manewry nie zagrażają innym uczestnikom ruchu drogowego. Tu z pomocą przyszli policjanci z zielonogórskiej grupy Speed, którzy reagowali na wszelkie naruszenia przepisów przez kierujących i wyciągali wobec nich konsekwencje.

Pamiętajmy, że poziom bezpieczeństwa na drogach, oprócz wielu działań podejmowanych przez policjantów, zależy w dużej mierze od nas samych. To od uczestników drogi, ich stylu jazdy, postawy i zachowania zależy czy bezpiecznie dotrzemy do celu. Bądźmy odpowiedzialni i respektujmy obowiązujące przepisy. Za każdym zdarzeniem na drodze stoi ludzka tragedia. Nie bądź jej sprawcą.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

 • Policjanci obsługują drona
 • Policjant steruje dronem
 • Policjanci zatrzymują pojazd do kontroli
 • Policjant przeprowadza kontrolę drogową
 • obraz z wideorejestratora
 • Policjant steruje dronem
 • Obraz z kamery drona
 • Policjanci przeprowadzają kontrolę
 • Policjant wypisuje mandat karny

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.76 MB)

Pliki do pobrania

 • 1.12 MB
 • 12.01 KB
Powrót na górę strony