Aktualności

TY zgłaszasz – MY reagujemy. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa popularna wśród mieszkańców powiatu krośnieńskiego

Data publikacji 05.01.2022

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu krośnieńskiego. W ubiegłym roku za jej pośrednictwem otrzymaliśmy ponad 570 zgłoszeń, to jest o 140 więcej niż w 2020 roku. Dla policjantów każda informacja jest bardzo pomocna i pozwala na jeszcze lepsze zapewnienie bezpieczeństwa na terenie powiatu. Dzięki nim, wiemy co jest najbardziej uciążliwe dla naszych mieszkańców i w jakim zakresie należałoby zwiększyć współpracę z podmiotami zewnętrznymi, żeby móc wyeliminować zagrożenie. Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami i miej wpływ na bezpieczeństwo w rejonie zamieszkania.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to wspomagające narzędzie współpracy między Policją, a społeczeństwem, funkcjonujące na terenie województwa lubuskiego od września 2016 roku. Na mapie znajdziemy wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, a także zagrożenia, które w subiektywny odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Z roku na rok jest ono częściej wykorzystywana przez mieszkańców powiatu krośnieńskiego, którzy dzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami. W 2021 roku za pośrednictwem mapy otrzymaliśmy ponad 570 zgłoszeń, to jest o 140 zgłoszeń więcej niż w roku ubiegłym, w tym blisko 490 zgłoszeń dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Według mieszkańców powiatu krośnieńskiego do najczęściej zgłaszanych problemów należało przekroczenie dozwolonej prędkości – 340 zgłoszeń, w tym 213 zostało potwierdzonych i wyeliminowanych, 112 – nie potwierdzono, pozostałe stanowiły żart lub pomyłkę, a także nieprawidłowe parkowanie – 84 zgłoszenia, w tym 23 zostało potwierdzonych i wyeliminowanych, 43 – nie potwierdzono, pozostałe stanowiły żart lub pomyłkę.  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się dużym zainteresowaniem, gdyż już w pierwszych dniach bieżącego roku wpłynęło sześć nowych zgłoszeń, które aktualnie są w weryfikacji. W pięciu przypadkach dotyczą one przekroczeń dozwolonej prędkości, w jednym wałęsających się bezpańskich psów. Dzieląc się informacją o występującym zagrożeniu możemy również pomagać, gdyż w katalogu dostępnych zagrożeń prócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Wśród tych zagrożeń wyróżnić można kategorię „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, bądź „Grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją ”.

Wszystkie otrzymane zgłoszenia są weryfikowane przez policjantów ruchu drogowego, dzielnicowych oraz służby patrolowej, a wskazane zagrożenia są uwzględnianie podczas organizowanych na terenie powiatu działań prewencyjnych, a także w trakcie codziennej służby. Dlatego jeśli wiesz o miejscach zagrożonych bezpieczeństwem podziel się z nami tą informacją i nanieść zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Żeby dokonać zgłoszenia wystarczy nam komputer, tablet, bądź telefon z dostępem do Internetu. Wchodzimy na stronę internetową komendy wojewódzkiej, komendy powiatowej bądź miejskiej Policji, gdzie dostępna jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Możemy też wpisać jej nazwę w wyszukiwarce internetowej. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy rodzaj zagrożenia, które chcemy zgłosić i miejsce występowania tego zagrożenia. Można także uszczegółowić zgłoszenie, wprowadzając datę, opis zagrożenia, dzień tygodnia i porę dnia, a także załączyć plik o pojemności maksymalnie 5 megabajtów. Klikamy zgłoś i na tym kończy się nasze zadanie. Zgłoszenie odbierane jest przez koordynatora Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, który każdego dnia sprawdza, czy mieszkańcy podzielili się nowymi informacjami na temat miejsc zagrożonych. Jego zadaniem jest również dbanie o jej aktualizację, a także zadaniowanie służb w celu weryfikacji zgłoszenia.

Skąd będzie wiadomo, czy nasze zgłoszenie zostało już zweryfikowane i z jakim skutkiem?
Poznamy to po kolorze które przyjmie nasze zgłoszenie. Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Gdy zlecone zostanie do weryfikacji, wówczas zmieni kolor na żółty. Po weryfikacji może przyjąć kolor szary co oznacza, że zgłoszenie nie potwierdziło się, bądź kolor czerwony, co oznacza że informacja została potwierdzona, a policjanci podejmą czynności by wyeliminować występowanie zagrożenia w danym miejscu. Informacje co oznaczają poszczególne kolory znajdziemy również w górnej części mapy w Legendzie.

Pamiętaj, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

podkomisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

  • Obraz monitora z głównym panelem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Obraz ekranu telefony z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa trzymany w dłoni
  • Obraz monitora z panelem do zgłaszania wybranych zagrożeń w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Powrót na górę strony