Aktualności

Wakacje w Lubuskiem

Data publikacji 14.08.2014

Lubuscy policjanci dbają o porządek i bezpieczeństwo podczas tegorocznych wakacji. Niemal codziennie informujemy i przypominamy o zasadach zachowania się podczas wypoczynku. Upalne dni skłaniają do wyjazdów nad wodę, gdzie niestety zapominamy o podstawach mających wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Upalna pogoda sprawia, że podczas pierwszej części wakacji funkcjonariusze pracują bardziej intensywnie. Lubuszanie korzystają z korzystnej aury i liczniej niż w latach ubiegłych wyjeżdżają nad wodne akweny. Jednym z głównych wyzwań jest zapewnienie porządku i zadbanie o bezpieczny wypoczynek dorosłych i dzieci. Dlatego już od pierwszych dni policjanci spotykają się z Lubuszanami i przy każdej okazji przypominają jak spokojnie spędzić urlop.

 

W ciągu pierwszych sześciu tygodni wakacji funkcjonariusze przeprowadzili niemal 250 spotkań profilaktyczno-ostrzegawczych z nieletnimi i ich opiekunami. W czasie kontroli miejsc wypoczynku, prowadzonych ze Strażą Pożarną i Sanepidem nie ujawniono żadnych nieprawidłowości. Cieszy fakt, że ośrodki, w których wypoczywają najmłodsi, są coraz lepiej zorganizowane. Policjanci oprócz wizyt w letnich miejscach wypoczynku pojawiają się na niestrzeżonych kąpieliskach. Statystyki z poprzednich lat pokazują, że to właśnie tam najczęściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji na wodzie. Funkcjonariusze na „dzikich” kąpieliskach zastali niemal 300 małoletnich. Niestety część z nich przebywała tam bez jakiejkolwiek opieki ze strony dorosłych. W trosce o ich życie policjanci, odwozili młodych Lubuszan do ich domów i przekazywali rodzicom tłumacząc, dlaczego kontrola nad najmłodszymi jest tak istotna, szczególnie nad wodą. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii. Od początku wakacji doszło do 11 utonięć.

Wysokie temperatury powodują, że ochłody szukamy w wodzie. Niestety zapominamy, aby do niej wchodząc, najpierw powoli się schłodzić, a dopiero później zanurzyć. Zdarza się, że lekceważymy podstawową zasadę bezpieczeństwa, jaką jest trzeźwość. Policyjni wodniacy mają to na uwadze, dlatego wciąż prowadzą kontrole osób korzystających ze sprzętu wodnego. Współpraca ze Strażą Rybacką i Polskim Związkiem Wędkarskim pozwala dotrzeć do większej ilości osób. Jest to bardzo ważne, ponieważ do sześciu tegorocznych utonięć doszło w czasie połowu ryb. Nadal jednak do tragedii najczęściej dochodzi na „dzikich” kąpieliskach, do których często nie ma możliwości dojazdu samochodem. Policjanci korzystają z takich środków lokomocji jak rowery, których w naszym regionie  jest coraz więcej. Dzięki nim można dojechać w miejsca wcześniej niedostępne.

 

Kontrole miejsc gromadzenia się młodzieży są bardzo istotne, ponieważ od początku wakacji odnotowano 47 ucieczek z miejsc zamieszkania. Za każdym razem wracali cali i zdrowi do domów, niejednokrotnie odnalezieni przez policjantów. Dotychczasowy okres letni to także 7 nieletnich pod wpływem narkotyków, a 58 - alkoholu. Wzorem lat ubiegłych funkcjonariusze sprawdzają na terenie lubuskiego punkty sprzedaży alkoholu. 3228 dokonanych kontroli to szansa na przypomnieniu i ostrzeżeniu przed skutkami prawnymi w sytuacji, gdy nabywcą alkoholu będzie małoletni.

 

Lubuskie wakacje trwają, pogoda wciąż dopisuje. To sprawia, że policjanci nadal intensywnie pracują oraz dbają o porządek i bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Przed nami wydłużony weekend, który na pewno przyciągnie wielu turystów. Przestrzeganie zasad przez wypoczywających sprawi, że druga część wakacji będzie bezpieczna.

 

sierż. Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

 

  • Wakacje w Lubuskiem
  • Wakacje w Lubuskiem
  • Wakacje w Lubuskiem
  • Wakacje w Lubuskiem
  • Wakacje w Lubuskiem
  • Wakacje w Lubuskiem
  • Wakacje w Lubuskiem
  • Wakacje w Lubuskiem
  • Wakacje w Lubuskiem
  • Wakacje w Lubuskiem
  • Wakacje w Lubuskiem
Powrót na górę strony