Aktualności

Chrońmy „niemodną” niewinność

Data publikacji 14.10.2013

Główna bohaterka filmu „BROKEN” traci niewinność za sprawą splotu wydarzeń – przyczyna? Niedojrzałość otoczenia i brak kontroli nad emocjami dorosłych oraz młodzieży. O kłamstwie, które przynosi tragedię rozmawialiśmy z młodymi ludźmi i nauczycielami w Dzień Edukacji Narodowej w gorzowskim kinie Helios.

11 –latka z filmu „Broken” dojrzewa. Wiedza o seksie przychodzi do Niej wraz ze zdarzeniami, które ogląda ze swoim chłopakiem na złomowisku. Inicjacja seksualna młodych i odpowiedzialność za swoje czyny to pierwszy temat poruszony z młodzieżą na debacie. Młodzież poznała główne przestępstwa (czyny karalne) zamieszczone w kodeksie karnym związane z wolnością seksualną i obyczajnością. Kwestia pomówienia o gwałt osoby niewinnej ukazał młodzieży problem kłamstw, które kierują osoby niewinne na tory samotności i radzenia sobie z ogromny ciężarem kłamstwa. Osoba pomówiona w filmie „Broken”, cierpiąca na chorobę psychiczną doprowadza do tragedii, nie daje sobie rady i pęka. Sytuacja rodzinna, gdzie wychowuje się trójka dziewcząt pokazuje chaos i brak konsekwencji w wychowaniu – ojciec emocjonalnie pogubiony, córki albo wymuszają pieniądze w szkole lub kłamią na temat swoich partnerów i pomawiają sąsiada, a potem nauczyciela. Agresywny ojciec dokonuje samosądu. Na spokojnym angielskim przedmieściu powoli dochodzi do głosu chęć zemsty, przemoc i straszna tragedia, której doświadcza również nasza 11-latka. Film „Broken” to wielka przestroga dla tych, którzy chcieliby zmienić w piekło życie drugiego człowieka tylko dlatego żeby samemu uniknąć odpowiedzialności.

Debatę po seansie poprowadzili moderatorzy/eksperci – Magdalena Mielczarek z Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.  i kom. Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.

W kinie HELIOS w Gorzowie Wlkp. na w/w filmie pojawiali się uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 13 w Gorzowie Wlkp., Zespołu Szkół w Bogdańcu, Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Gorzowie Wlkp., Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp., Zespołu Szkół nr 6 Gorzowie, Gimnazjum nr 20 i 9 w Gorzowie Wlkp. oraz Gimnazjum ze Starego Kurowa.

Kolejny seans w ramach V edycji Projektu w Kinie HELIOS w Gorzowie Wlkp. to: „NASZA KLASA” w reż. Ilmara Raaga, który odbędzie się 7 listopada 2013 r. godz. 09.00 (tematem projekcji będą: AGRESJA I PRZEMOC RÓWIEŚNICZA, TRUDNE WYBORY, TRUDNE DORASTANIE).

Organizatorem spotkań w ramach Projektu jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Zespołem Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze oraz Kinem Helios w Gorzowie Wlkp. i Kinem Cinema City w Zielonej Górze.

Projekt „OBEJRZAŁEM problem” realizowany jest w ramach rządowego „Razem bezpieczniej” (zrealizowano przy pomocy finansowej Wojewody Lubuskiego) i otrzymał patronat LUBUSKIEGO KURATORA OŚWIATY oraz patronat medialny Radia ESKA.

Opracował: kom. Piotr Wiśniewski, Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

  • Chrońmy „niemodną” niewinność
  • Chrońmy „niemodną” niewinność
  • Chrońmy „niemodną” niewinność
  • Chrońmy „niemodną” niewinność
  • Chrońmy „niemodną” niewinność
  • Chrońmy „niemodną” niewinność
Powrót na górę strony