Aktualności

BABY BLUES ZAINTRYGOWAŁ

Data publikacji 18.09.2013

„…GŁÓWNA BOHATERKA JEST NIEZRÓWNOWAŻONA EMOCJONALNIE…” powiedziała uczestniczka na gorzowskim seansie „Baby Blues” w ramach V edycja Projektu Działań Profilaktycznych pn. „Obejrzałem Problem”. W Zielonej Górze chłopak oznajmił, że „młody ojciec dziecka traktuje swoje ojcostwo sloganowo”. Dwa seanse filmu Katarzyny Rosłaniec wzbudziły różne emocje i pobudziły świadomość.

Film „Baby Blues” w reż. Katarzyny Rosłaniec i rozmowa z młodzieżą w kinie Cinema City w Zielonej Górze odbyła się w ramach debaty społecznej. W debacie udział wziął Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp. nadinsp. Ryszard Wiśniewski, Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze insp. Sebastian Banaszak i przedstawiciele Kuratorium Oświaty (delegatura w Zielonej Górze) Beata Niemiec i Katarzyna Dąbrowa. Uczestnicy bardzo jasno podkreślili element samotności z jaką musiała borykać się główna bohaterka, której matka również nie może poradzić sobie ze swoją emocjonalnością i także jest samotna. Fakt „posiadania dziecka” przez 17-letnią Natalię pokazuje jak trudne jest macierzyństwo w tym wieku. Młodzi ludzie zauważyli, że Natalia ma dziecko bo nie kocha ją matka i dziecko to jest „TO COŚ” co ją kocha. Najmłodszy bohater filmu to „przedmiot” dla filmowych bohaterów. Dorośli również nie dają sobie rady z taką sytuacją. Uczestnicy debaty
w Gorzowie i w Zielonej Górze podkreślili zagubienie obu stron. Jak się okazuje nikt nie ma recepty na odpowiedzialne życie. Podczas debaty podjęto również kwestię prawne związane z nieletnimi oraz przestępstwami dot. wolności seksualnej, a także odpowiedzialność prawną za posiadanie narkotyków.
W podsumowaniu dyskusji przez ekspertów, nauczycieli i uczniów pojawiły się zdania związane z przestrogami widocznymi w filmie, ze świadomością problemu ukazanego w prezentowanym obrazie. Dużą część rozmowy w obu miastach zajęła kwestia dojrzałości seksualnej młodych, odpowiedzialności za partnera, zaufania do związku i jego rozwoju. „Porwane związki” ukazane w filmie pojawiały się wypowiedziach uczniów jako przyczynek do przemyślenia i przegadania z nauczycielami na lekcjach wychowawczych - JA ODPOWIEDZIALNY ZA SIEBIE I INNYCH, JA ŚWIADOMY ZAGROŻEŃ - w świecie melanżu, narkotyków, szybkiego życia JESTEŚMY TAK NAPRAWDĘ SAMOTNI”. 

Debatę po seansach poprowadzili moderatorzy/eksperci – w Gorzowie Wlkp. Magdalena Mielczarek z Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Jerzy Drobotko Terapeuta ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Bratek” z Barlinka  i kom. Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., natomiast w Zielonej Górze dyskusje zrealizowali podinsp. Wioleta Sokołowska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze i kom. Piotr Wiśniewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. z udziałem asp. sztab. Aneta Atłachowicz z  KMP Zielona Góra i st. sierż. Katarzyną Wąsowicz z KPP Nowa Sól.  

W kinie HELIOS w Gorzowie Wlkp. na w/w filmie pojawili się uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół nr 13 w Gorzowie Wlkp., Zespołu Szkół w Bogdańcu, I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp., Gimnazjum nr 2 w Drezdenku, Zespołu Szkół Specjalnych nr 14 w Gorzowie Wlkp., Zespołu Szkół Sportowych w Gorzowie Wlkp., natomiast w Zielone Górze w dyskusji udział wzięła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Nowej Soli, Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze, Zespół Placówek Oświatowych w Siedlisku. 

Na koniec debaty organizatorzy zaprosili młodzież do Konkursu na recenzję filmową pn. „Byłem, obejrzałem, rozwiązałem problem”.

Organizatorem spotkań w ramach Projektu jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Zespołem Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze oraz Kinem Helios w Gorzowie Wlkp. i Kinem Cinema City w Zielonej Górze.

Projekt „OBEJRZAŁEM problem” realizowany jest w ramach rządowego „Razem bezpieczniej” (zrealizowano przy pomocy finansowej Wojewody Lubuskiego) i otrzymał patronat LUBUSKIEGO KURATORA OŚWIATY oraz patronat medialny Radia ESKA.

Opracował: kom. Piotr Wiśniewski, Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

  • BABY BLUES ZAINTRYGOWAŁ
  • BABY BLUES ZAINTRYGOWAŁ
  • BABY BLUES ZAINTRYGOWAŁ
  • BABY BLUES ZAINTRYGOWAŁ
  • BABY BLUES ZAINTRYGOWAŁ
  • BABY BLUES ZAINTRYGOWAŁ
  • BABY BLUES ZAINTRYGOWAŁ
Powrót na górę strony